Чи зможе Україна повернути ядерний статус після відмови від «Будапешта»? Експерт оцінив заяви Зеленського
Наступним логічним кроком після виходу України з Будапештського меморандуму має стати вихід з Договору про непоширення ядерної зброї. Але заява президента Володимира Зеленського про можливість виходу з «Будапешта» не означає відновлення ядерного статусу нашої країни.
Усі ці кроки у світі будуть сприйняті негативно, але це не означає, що Україна не має права захищати свій суверенітет і територіальну цілісність. Таку думку в ефірі телеканалу OBOZREVATEL висловив доцент кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка Захар Тропін (щоб переглянути відео, доскрольте до кінця цієї публікації).
– У своїй промові президент України Володимир Зеленський заявив, що вчетверте і востаннє Україна ініціює консультації в рамках Будапештського меморандуму. Якими можуть бути наслідки, якщо Україна відмовиться від нього?
– Так, юридично це можливо зробити. А питання доречності вже більше політичне. Тут необхідно враховувати дуже велику кількість «за» та «проти».
Одразу в ЗМІ почали говорити про те, що Україна відновлює свій ядерний потенціал, що президент України сказав: якщо гарантії не будуть надані або консультації не пройдуть, Україна почне відновлювати ядерну зброю. Насправді цього не пролунало.
Пролунало те, що Україна не буде себе вважати зв’язаною цим пакетом домовленостей, які передбачені Будапештським меморандумом.
Президент Зеленський зробив натяк, що ми будемо вважати, що ми не зв’язані його положеннями. Але які конкретні кроки зробить Україна, це вже буде вирішено згодом, враховуючи конкретну ситуацію і обставини.
– 2014 року нас не захистили від агресії Росії. Економічний тиск з боку РФ ми також бачимо упродовж усіх років цієї гібридної війни. Можливо, ми можемо рухатися в напрямі створення малих безпекових альянсів?
– Абсолютно правильно, з 2014 року Будапештський меморандум фактично не виконується. Навіть більше: в тексті Меморандуму держави-гаранти зобов’язались не застосовувати силу, зброю у будь-якому вигляді проти України. Наразі Російська Федерація відверто порушила це положення. Навіть не говорячи про економічний тиск.
Можливо, дійсно, як зауважив наш міністр закордонних справ, відшуковувати якісь шляхи отримання гарантій в менших форматах, ніж це передбачено Будапештським меморандумом.
Оскільки з 2014 року він був дискредитований – дискредитований державою, яка й надавала нам ці гарантії.
Виходячи з реалій, в кого ми можемо вимагати гарантій? У Великої Британії, у Сполучених Штатів, у Франції і Китаю, які приєдналися до Меморандуму із застереженнями.
Але одна з держав, яка є гарантом за цим Меморандумом, просто відверто його порушила.
– У своїх спогадах другий президент Леонід Кучма зазначив, що 1994 року в нього було не так багато політичного досвіду. Чи не зробить помилку шостий президент, відмовившись від Будапештського меморандуму і зіпсувавши стосунки з США і Британією?
– Мені здається, саме тому президент і не заявив, що ми остаточно вважаємо, що Будапештський меморандум не діє. Він обережно натякнув на те, що Україна буде вважати себе незв’язаною його положеннями.
Роблячи пас у бік інших гравців, щоб подивитися, якою буде їхня відповідь і які реальні гарантії вони зможуть надати Україні, щоб забезпечити нашу незалежність, суверенітет і територіальну цілісність.
– Якщо ми дійсно починаємо відновлювати ядерний потенціал, що був втрачений після 1994 року, як на нас відреагує світ? Які можливі наслідки?
– Наслідки спрогнозувати доволі важко, але вони будуть негативні, це зрозуміло. Тому що один з наступних логічних кроків після відмови від Будапештського меморандуму – це буде вихід з Договору про непоширення ядерної зброї. А це дуже чутливий документ для міжнародної спільноти.
Тому будь-які кроки України щодо виходу з цього документу матимуть дуже серйозні і доволі шкідливі наслідки. Тож необхідно бути дуже обережними в частині прогнозування і здійснення наступних кроків після припинення дії Будапештського меморандуму.
– Дійсно, щоб ми самі не спровокували третю світову. Але якщо Рада федерації РФ та Держдума дозволить використання армії поза РФ, можливо, нам варто швидко орієнтуватися – скасовувати Будапештський меморандум, шукати інший шлях для себе і діяти на випередження?
– Наскільки я пам’ятаю, у президента РФ уже є дозвіл Держдуми на використання збройних сил поза РФ. Він був наданий 2014 року і не був відкликаний.
Вихід чи невихід із Будапештського меморандуму я б не пов’язував із нашим правом захищати себе. У нас це право є. У будь-якому разі, навіть за умови використання всіх дипломатичних заходів, все одно ми маємо розраховувати на себе і бути готовими відстоювати свій суверенітет, незалежність і територіальну цілісність.
– Президент також натякнув, що санкції потрібні сьогодні, а не завтра. Чому світ не реагує?
– Тема санкцій теж доволі довго обговорюється, але президент України не просто натякнув – він сказав про те, що необхідні превентивні санкції проти РФ. Санкції, які були б задіяні вже зараз, які змусили б РФ відмовитися від агресії проти України.
Тема санкцій істотно пов’язана з економічними інтересами держав, відповідно, держави дуже обережні в їх застосуванні. Крім того, як на мене, є ще й намагання не заганяти РФ у кут. Щур, загнаний у кут, починає кидатися на всіх, хто його оточує.
Можливо, західні держави залишають певний простір для маневру, щоб ще більше не загострювати ситуацію.
– Той щур уже кидається. Ескалацію на сході ми бачимо кілька діб поспіль. 50-60 обстрілів щодня, і вони не зупиняються.
– Можливо, враховуючи це, дійсно час перейти від слів до діла, зважити на пропозицію президента України і застосувати превентивні санкції, а не просто санкції у відповідь на агресію.