В Україні встановлено рекордний тариф на газ: ціни на продукти злетять, а робочі місця під загрозою

В Україні встановлено рекордний тариф на газ: ціни на продукти злетять, а робочі місця під загрозою

Європу накрила енергетична криза: через ціни на газ, що злетіли, закриваються підприємства, обмежують тарифи для населення. Сховища, які заповнюють напередодні опалювального сезону, виявилися наполовину порожніми.


Не краща ситуація і в Україні. В Асоціації роботодавців уже попередили: підприємства будуть закриватися, під загрозою робочі місця. Містам доведеться з власного бюджету покривати опалення комунальних підприємств, шкіл і лікарень. Криза вдарить по кишенях усіх українців.

Хто винен у такій ситуації, до чого вона призведе і скільки заплатимо, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


Росія, зима і «Північний потік-2»: як і чому злетіли ціни на газ

Таких цін в історії України ще не було:


  • «Нафтогаз» кожен кубометр газу продає підприємствам за 38,5 грн, а ще кілька місяців тому ціна була нижчою за 15 грн;
  • тариф для населення «заморозили» до в середньому 7,99 грн за куб до травня;
  • постачальники тепла і гарячої води будуть платити по 13 грн за куб.

Причина – ситуація на енергетичному ринку в Європі. В ЄС ціни на газ злетіли до рекордних позначок і впритул наблизилися до позначки в $1200 за тисячу кубометрів (близько 32 грн за куб). В Україні на енергетичній біржі ціна і зовсім досягає 38 грн (середня вартість за жовтень поки що становить 29 грн).

Ціни "Нафтогазу" для промисловості злетіли

Газ використовують для елеваторів аграрії, на заводах з його допомогою працюють печі, опалюються приміщення, сушиться продукція і т.д. І подорожчання блакитного палива неминуче призведе до зростання цін, але про це пізніше.


Автор енергетичної кризи – російський «Газпром». Росіяни підняли ціни, обмеживши поставки, розповів директор з інтегрованих комунікацій «Нафтогаз України» Максим Білявський. «Газпром» хоче повернути систему довгострокових контрактів, щоб впливати на політичну ситуацію на європейському континенті», – пояснив він.

Ще одна мета – натиснути на європейські держави для того, щоб вони не обмежували роботу «Північного потоку-2» і не перешкоджали його запуску (газопровід, який з’єднає РФ і Німеччину та буде постачати блакитне паливо в обхід України).

До цього додалися:

  • холодна зима 2020/2021, через яку сховища газу вже були виснажені;
  • аварія на заводі «Газпрому» під Новим Уренгоєм;
  • поступова відмова від вугілля в країнах ЄС (з метою захисту екології).

Коли стабілізуються ціни – питання, на яке точно відповісти не може ніхто. З опалювальним сезоном попит на блакитне паливо буде тільки рости. Україна приблизно 30% газу імпортує, тобто повністю «закрити» свої потреби блакитним паливом власного видобутку ми не можемо. Та й ціни на біржах втримати не вдасться.

Як на українців вплине рекордний злет цін: відповіді на головні запитання

Що буде з тарифами? Здається, нічого. Ціна на газ не буде змінюватися до травня 2022-го. А щоб утримати вартість опалення і гарячої води (а вона на 70% залежить від блакитного палива), Кабмін погодився передати містам 4% податку на доходи фізосіб із державної скарбниці. Рости будуть (і вже ростуть) тільки місячні ціни (вже досягли більш як 30 грн) і тариф постачальника останньої надії (злетів із 12 до 16 грн).

Але такі цифри надійдуть у платіжках:

  • тим, у кого постачальник газу не зміг виконувати свої зобов’язання (від клієнта відмовився);
  • тим, хто за власним бажанням виявив бажання перейти на місячні тарифи.

Що буде з цінами? А ось тут усе більш передбачувано – вони будуть неминуче зростати, упевнений економічний експерт Олег Пендзин. Усі хлібзаводи і переробна промисловість залежать від цін на енергоносії.

Високі тарифи на газ не єдина проблема, розповідає Артем Ремпен, операційний директор компанії GR Agro. Далеко не кожен постачальник в умовах, що склалися, погоджується постачати блакитне паливо бізнесу. Наприклад, у Дніпропетровській області, як говорить Ремпен, було всього три варіанти, і користуватися можна тільки тим газом, за який уже заплатили (розширити обсяг не вийде).

«Ми поки утримуємо ціни на сушку в елеваторах, просто щоб фермери могли працювати. Просто не можна було зупинитися або підняти ціни, зараз сезон соняшнику, кукурудзи. Тоді залишилися б без соняшникової олії і крохмалю», – говорить Ремпен.

«Ситуація для нас дуже гнітюча. Це може стати катастрофою, сушити можемо тільки газом. Є в країні елеватори, які працюють на альтернативних джерелах енергії. Але їх дуже мало, може бути 15-20% від загальної кількості, тому що вони технологічно складніші», – пояснює він.

І якщо українець може поміняти постачальника газу за лічені дні, то у підприємства вся процедура може зайняти місяць. Зараз компанія, яку представляє Ремпен, отримала пропозицію купувати газ у жовтні за 38 грн/куб. У такій ситуації без підвищення тарифів для аграріїв на сушку зерна не обійтися, а він уже злетів у три рази. В результаті піднімуться ціни і на продукти харчування.

Через злет цін на блакитне паливо українців чекає складна зима: з цінами на газ, які вже виросли з 4,5 до майже 8 грн за куб, із вартістю продуктів, яка неминуче буде збільшуватися слідом за зростаючими енергоресурсами.

Залиште свій коментар