Українська сторона знайшла причини для зупинення «Північного потоку-2»: що можуть використати
«Нафтогаз» разом з представниками української влади намагається зупинити сертифікацію «Північного потоку-2», без якого запустити газопровід в обхід України не вдасться. Для цього використовують цілу низку причин.
Про це OBOZREVATEL розповів директор з інтегрованих комунікацій «Нафтогаз України» Максим Білявський. «Українська сторона працює над тим, щоб сертифікація «Північного потоку-2″ була визнана незадовільною», – сказав Білявський.
Для цього можуть використовувати одну з таких причин:
- Модель управління «Північним потоком-2» порушує Третій енергетичний пакет. Оператор не відокремлений від материнської компанії російського «Газпрому».
- Юридична адреса – Швейцарія, а під час сертифікації повинні перевірити безпеку поставок енергоносіїв для Європейського Союзу.
- Запуск газопроводу посилить позиції «Газпрому» і призведе до дискримінації.
Що пропонують Україні?
Як повідомляє німецьке видання Spiegel з посиланням на власні джерела, уряд Німеччини вже розробив кілька варіантів компенсації для України, якщо вона втратить роль транзитера в разі запуску «Північного потоку-2».
Зокрема, це:
- допомога в будівництві «зелених» електростанцій і збуті цієї електроенергії;
- інвестиції в модернізацію нашої ГТС;
- співпраця у сфері досліджень водню.
Але ці пропозиції – не рівноцінні транзиту. Прибуток від транзиту ми втрачаємо вже зараз, а відшкодування пропонують лише у віддаленій перспективі, зазначає керівник програм аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович:
«Кажуть про водневу енергетику, інші речі. Але вони ще в західних економіках не стали промисловими технологіями, які показували б свою прибутковість і були масштабовані. Це великі промислові проєкти, але пілотні».
«Поки рано говорити, що вже в наступному році ми можемо отримати великий комерційний водневий проєкт. Це питання розвитку технологій у найближчі 5-10 років», – говорить Ніцович.
Якими повинні бути гарантії?
Базою для гарантій транзиту через Україну могло б стати виконання європейською стороною Третього енергетичного пакета директив і регламентів ЄС, який обмежує монополію на ринках газу та електрики. Згідно з ним, такі монополісти, як «Газпром», можуть використовувати лише 50% потужності кожного з каналів постачання газу в Європу. Решта 50% повинні бути зарезервовані для інших постачальників. Якби ця директива виконувалася, транзит нашої ГТС не тільки б зберігся, але міг би і подвоїтися відносно тих показників, що є зараз.
Раніше німецьке видання DW повідомляло, що Амос Хохштейн (ексчлен наглядової ради «Нафтогазу») буде займатися в Держдепі зниженням ризиків від запуску «Північного потоку-2» і підвищувати «європейську енергетичну безпеку». Які конкретні кроки розробляються, поки не відомо.