«Стояв на першій лінії»: військовий розповів, чи був замінований Чонгар у день вторгнення РФ і чому він не зміг підірвати мости
Перед початком повномасштабної війни, розв’язаної Росією, мости між окупованим Кримом і Херсонською областю в районі Чонгара були заміновані. Вибухівку там встановлено українськими саперами ще у 2014 році, розмінування ніхто не проводив. 24 лютого 2022 року мости намагалися підірвати – проте детонації не сталося.
Про це в інтерв’ю «УП» заявив Іван Сестриватовський – 48-річний захисник України, який служив на кордоні з Кримським півостровом. Саме він намагався здійснити підрив мостів, щоб перешкодити російським військам зайти на територію Херсонщини (щоб подивитись відео, доскрольте сторінку до кінця).
Воїн активував механізм, але вибуху не побачив, хоч стояв на першій лінії. «Я не сапер, але тут варіанти два. Або було висаджено диверсійну групу, або проводи підриву були пошкоджені мінометним обстрілом«, – вважає він.
Сестриватовський із 2016 року служить у морській піхоті у 137-му окремому батальйоні Військово-морських сил ЗС України. Він брав участь в АТО та ООС, провів три ротації на Донецькому напрямку.
Чоловік розповів, що перед великою війною у них проводили навчання. «Вони проводяться завжди – злагодження, навчання особового складу, військовий завжди готується до будь-якого вторгнення», – зазначив він.
На початку 2022 року військовим наказали посилити спостереження за можливими провокаціями противника. «Особисто я думав, може, буде якась провокація. Я сподівався, що вони не ризикнуть піти на вторгнення», –зізнався морпіх.
Сестрbватовський заявив: усі мости – залізничний і два мости з Чонгара – були заміновані, перед повномасштабною війною (приблизно за півтора-два тижні) ці мінування перевіряли, розмінувань жодних не було.
«Ніч із 23 на 24 лютого досі стоїть у мене перед очима. 23-го вже були якісь переміщення росіян на території півострова. Усі вже чекали, були на нервах. Ніхто і не спав, хіба приліг. Підняли нас близько 3 години ночі. Всіх розставили по позиціях», – згадав українець.
Він разом із командиром, старшим позиції, пішов підключати пристрої на підрив мостів. Сестриватовський залишився там, а командир займався особовим складом.
Далі, близько 4:30 ночі, з боку Криму російські загарбники відкрили вогонь із мінометів.
«Наказ підривати мости мені мав віддати безпосередній командир позиції, а він мав отримати наказ вищого керівництва. Сапери розробили спеціальний план: були конверти, які в разі потреби відкривались, і в тих конвертах була інструкція з підключення вибухових пристроїв. Ми провели це підключення, і я залишився підривати.
Зв’язку вже не було, радіостанції не працювали. Командир займався особовим складом, бігав по позиціях, щоб розставити кожного. Уже рвались міни, було дуже гучно – не докричишся ні до кого. Тому діяв я фактично вже сам і рішення про підрив ухвалював особисто«, – розповів наш захисник.
Приблизно за 10 хвилин після початку обстрілу він вирішив знищити мости.
«Я намагався здійснити підрив, але вибуху не сталось. Я мав би його побачити. Я стояв саме біля мостів, на першій лінії. Намагався перепідключити, перепровірити дроти: може, якась помилка сталася, неправильно щось підключили. Підключив заново, знову спробував. Рази три це зробив – вибуху не відбулося«, – заявив морпіх.
Після цього він діяв за наказом – треба було відходити на інші позиції. Разом із двома строковиками Сестриватовський поїхав легковим автомобілем, проте ворожий удар із гранатомета заніс машину вбік. Воїн отримав поранення. Далі захисники України відходили пішки.
«Приблизно о 16:00 вечора того ж дня нас оточили вже так, що не було куди діватись. І тоді нас взяли в полон«, – розповів Сестриватовський. Його обміняли 26 квітня. Зараз воїн знову в строю й має незабаром поїхати на Донбас.