США дізналися правду про коронавірус? Що приховує Китай і чому розслідування ВООЗ не викликає довіри
Розвідка США отримала дані про десятки тисяч вірусів, які досліджували в лабораторії китайського міста Ухань. Ця інформація нібито підтверджує теорію про штучне походження COVID-19.
Американська влада не вперше звинувачує Китай у приховуванні інформації про появу вірусу. Китайська сторона все відкидає і посилається на висновки ВООЗ, де лабораторне походження SARS-CoV-2 назвали «вкрай малоймовірним». Але ось брати участь у розслідуванні і далі не збирається.
Як міг з’явитися коронавірус і чому ніхто не вірить в офіційну версію Пекіна – розповідає OBOZREVATEL.
Стало відомо щось нове?
Американські спецслужби змогли отримати інформацію про те, що лабораторії міста Ухань проводили дослідження щонайменше 22 тисяч вірусів. І інформація про це нібито була видалена у вересні 2019 року. До того ж Китай відмовився передати невідфільтровані дані про перші випадки коронавірусу в країні.
Як Штати зуміли отримати цю інформацію – поки незрозуміло. Але дії розвідки продиктовані вказівкою президента Джо Байдена, який у кінці травня доручив протягом 90 днів з’ясувати походження COVID-19.
Як зазначає CNN, зараз весь масив інформації оброблюють вчені й біологи. Джерело видання підкреслює, що дані можуть стати важливим ключем до правди про появу коронавірусу.
Нагадаємо, ще в грудні 2019 року в Ухані повідомлялося про випадки пневмонії, яка пов’язана з тоді ще невідомим коронавірусом. Через три місяці Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про початок пандемії.
У той період у ЗМІ часто згадувався Уханський інститут вірусології, в якому досліджують коронавіруси. Згодом саме цей центр і звинуватили в тому, що він був джерелом спалаху через витік.
У березні 2021 року ВООЗ випустила доповідь за підсумками поїздки в Ухань, де було сказано: пандемія, найімовірніше, почалася не в результаті витоку з лабораторії. Однак через два місяці в журналі Science з’явилася стаття, автори якої закликали провести додаткові дослідження походження COVID-19. Вони стверджували, що вірус міг «втекти» з центру, де проводили експерименти.
Версії походження COVID-19
Офіційно досі не підтверджено жодну з версій походження коронавірусу. Проте ось основні з них:
- Коронавірус передався безпосередньо від кажана – до людини. Таке могло статися в природному середовищі, наприклад, якби тварина подряпала або вкусила людину. Справа в тому, що кажани – резервуар для величезної кількості інфекцій, зокрема й для коронавірусу. Вчені протягом багатьох років попереджали, що майбутні епідемії будуть пов’язані саме з цими тваринами.
- У ланцюжку передачі вірусу міг бути проміжний господар. Наприклад, кажан → панголин → людина (геномна послідовність SARS-CoV-2, виділеного у панголінів, на 99% збігається з геномом COVID-19).
- Людина могла заразитися під час вживання м’яса кажанів. Зараз це найбільш популярна версія. Вважається, що коронавірус вперше з’явився на оптовому ринку в Ухані. Журналісти навіть назвали першу людину з підтвердженою інфекцією – це жінка, яка продавала креветки на ринку морепродуктів.
- Вірус міг з’явитися штучним шляхом. За однією з версій, це сталося випадково через недостатній рівень безпеки під час проведення експериментів.
Чому не довіряють Китаю?
Уханський інститут вірусології – єдина в Китаї установа, до якої застосовуються норми найвищого рівня біологічної безпеки. Там досліджують різні віруси, зокрема й коронавіруси, на прикладі тварин.
В Уханському регіоні небагато вогнищ природного коронавірусу. Проте в Юньнані якраз мешкають кажани, які можуть бути потенційними джерелами. До того ж працівники лабораторії їздили туди у відрядження. Можливо, вони перевозили віруси в інститут й вивчали там їхній вплив на людські клітини.
Навіщо потрібно було досліджувати кажанів? Деякі тварини є свого роду сховищем для коронавірусів. Тому їх потрібно постійно вивчати, щоб потім у короткі терміни створити необхідні ліки або вакцину.
За інформацією американських спецслужб, у листопаді 2019 року троє співробітників дослідницького центру потрапили в лікарню – у них були симптоми, схожі на ті, що викликає COVID-19.
У той же час Китай заявляє: перші випадки коронавірусу зафіксували тільки в грудні 2019-го. Встановити правдивість хоч одного з цих тверджень не можна. Але нестикування викликають підозри.
Що каже китайська влада?
У Китаї всі звинувачення США відкидають, посилаючись на висновки ВООЗ. Дійсно, раніше організація опублікувала попередні результати дослідження походження SARS-CoV-2. Витік з лабораторії там назвали «надзвичайно малоймовірним варіантом».
Але справа в тому, що це дослідження проводилося спільно з китайськими вченими й чиновниками, а в їхній об’єктивності є сумніви. Не викликає довіри й візит фахівців ВООЗ в Ухань. Вони провели там сім днів, в Інституті вірусології – тільки один. Зате перед цим їх водили по місцевих госпіталях, ринках і музеях боротьби з коронавірусом.
А ще китайська влада неодноразово робила спроби усунути тих, хто говорив надто багато. Найгучніший епізод – переслідування уханського лікаря Лі Веньляна, який одним із перших намагався розповідати про коронавіруси ще в кінці 2019-го.
Крім того, в державних медіа КНР намагалися перекласти відповідальність на іншу державу, просуваючи інформацію про «завезення коронавірусу з іншої країни в упаковці морепродуктів».
І що тепер?
У травні американський президент Джо Байден доручив ЦРУ презентувати результати розслідування походження коронавірусу протягом 90 днів. У кінці серпня цей термін закінчиться. Значить, незабаром Штати повинні опублікувати нову інформацію про розслідування.
Але ось що важливо: ні США, ні ВООЗ не ставлять за мету пошук винних у поширенні SARS-CoV-2. Також варто розуміти, що доказів навмисного поширення вірусу немає – такі ідеї використовують прихильники теорій змови, які стверджують, що саме так розійшовся по світу в 1980-х роках ВІЛ. Вашингтон хоче з’ясувати всі обставини, щоб зменшити ризики подібних пандемій у майбутньому або не допустити їх зовсім. А співпраця Китаю могла б допомогти світу в цьому.