«Ситуація жахлuва»: CNN повідомила про великі проблеми в українській армії

«Ситуація жахлuва»: CNN повідомила про великі проблеми в українській армії

ЗСУ борються з дезертирством і низьким моральним духом. Деякі офіцери та солдати намагаються шукати тилові посади, щоб не повертатися на фронт, інформує одна з провідних телекомпаній світу.


Збройні сили України борються борються з низьким моральним духом і дезертирством, повідомляє CNN.

Новобранці їдуть на позиції один раз і якщо виживають, то не повертаються

Журналісти телекомпанії поспілкувалися з комбатом Дмитром, який 2,5 роки провів на українських фронтах. Він керував приблизно 800 чоловіками, які брали участь в одних із найзапекліших і найкривавіших боїв війни під Покровськом. Оскільки більшість його солдатів тепер мертві або важко поранені, Дмитро звільнився і пішов на іншу військову роботу у Києві.


Він сказав CNN, що просто не може більше дивитися, як його люди вмирають. Два з половиною роки жорстокого наступу Росії знищили багато українських підрозділів. Підкріплення нечисленні, тому деякі солдати виснажені та деморалізовані. Ситуація особливо жахлива серед піхотних підрозділів поблизу Покровська та інших місць на східній лінії фронту, де Україна намагається зупинити просування Росії.

CNN поспілкувалася з шістьма командирами та офіцерами, які донедавна воювали або керували підрозділами в цьому районі. Усі шестеро зазначили, що дезертирство та непокора стають широко поширеною проблемою, особливо серед новобранців. Четверо з шести, включно з Дмитром, попросили змінити свої імена або не називати їх.


“Не всі мобілізовані залишають свої позиції, але більшість. Коли сюди приходять нові хлопці, вони бачать, як це важко. Вони бачать багато ворожих безпілотників, артилерії та мінометів. Вони їдуть на позиції один раз і якщо виживають, то не повертаються. Вони або залишають свої позиції, або відмовляються йти в бій, або намагаються знайти спосіб покинути армію”, – розповів один з командирів підрозділу, який зараз воює в Покровську.

19 тисяч дерезтирів за 4 місяці

Журналісти зазначають, що, на відміну від тих, хто раніше пішов добровольцем на війну, багато новобранців не мали вибору щодо участі у конфлікті. Їх призвали після того, як навесні в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію, і вони не можуть виїхати за кордон легально.


Проте проблеми з дисципліною явно почалися задовго до цього. Минулої зими та весни Україна пережила надзвичайно важкий період. Багатомісячна затримка в отриманні військової допомоги США в країні призвела до критичної нестачі боєприпасів і значного падіння морального духу.

Кілька солдатів тоді розповіли CNN, що вони часто опинялися на хорошій позиції, маючи чіткий огляд ворога, що наближається, і не мали артилерійських снарядів для вогню. Дехто говорив про почуття провини за те, що не міг забезпечити належне прикриття піхотних підрозділів.

“Дні довгі, вони живуть у бліндажі, чергують цілодобово, і якщо вони не можуть стріляти, то росіяни мають перевагу. Вони чують, як окупанти наступають, і знають, що якби вони стріляли, цього б не було”, – сказав військовий Андрій Горецький, підрозділ якого зараз воює в Часовому Яру.

Сергій Цехоцький, офіцер 59-ї окремої мотопіхотної бригади, розповів CNN, що командири намагаються проводити ротацію солдатів кожні три-чотири дні. Але дрони, кількість яких лише зросла протягом війни, можуть зробити це надто небезпечним, змушуючи солдатів залишатися на місці довше.

CNN пише, що лише за перші чотири місяці 2024 року прокуратура порушила кримінальні провадження проти майже 19 тисяч військових, які або залишили свої посади, або дезертирували. Понад мільйон українців служать у силових структурах оборони та безпеки країни, хоча це число включає всіх, включно з людьми, які працюють в офісах далеко від лінії фронту.

Це приголомшлива і, швидше за все, неповна цифра. Кілька командирів розповіли CNN, що багато офіцерів не повідомляли б про дезертирство, сподіваючись переконати особовий склад повернутися добровільно без покарання.

Такий підхід став настільки поширеним, що в Україні змінили законодавство, декриміналізували дезертирство та самовільний прогул, якщо вони вчинені вперше. Горецький сказав , що цей крок мав сенс. “Погрози тільки погіршать ситуацію. Розумний командир відстрочить покарання або навіть уникне їх”, – сказав він.

Залиште свій коментар