«Північним потоком-2» вже пустили газ: як зміняться ціни і чого чекати Україні

«Північним потоком-2» вже пустили газ: як зміняться ціни і чого чекати Україні

Першу нитку газопроводу «Північний потік-2» вже заповнили технічним газом, про що заявила компанія-оператор Nord Stream 2 AG. За її інформацією, в трубу закачали 177 млн кубометрів палива, що забезпечило необхідний тиск для подальшого транспортування. Але комерційне прокачування газу навряд чи скоро почнуть, адже процес сертифікації ще не закінчений.
То коли ж російський газопровід зможе почати роботу і як це вплине на ціни на газ, з’ясовував OBOZREVATEL.

Що зараз із «Північним потоком-2»?


Незважаючи на те, що перша нитка газопроводу вже заповнюється газом, почати роботу в найближчі місяці йому навряд чи вдасться. Заявку на сертифікацію газопроводу компанія Nord Stream 2 AG направила Федеральному мережевому агентству Німеччини Bundesnetzagentur тільки 13 вересня. У німецької сторони є 4 місяці, щоб її розглянути. Після цього проєкт рішення агентства передадуть Єврокомісії. На розгляд у неї є 2 місяці, але цей термін може бути продовжений ще на 2.

«Північний потік-2» може запрацювати не раніше березня 2022-го, або навіть у травні. Без сертифікації почати комерційне прокачування газу неможливо.«Компаніям у будь-якому разі треба бронювати певні потужності, це можливо тільки у сертифікованого оператора, – говорить керівник програм аналітичного центру DiXi Group Роман Ніцович. – Зараз до процесу сертифікації увагу підвищено. Рішення німецького регулятора і подальше рішення Єврокомісії будуть розглядатися буквально під мікроскопом з точки зору дотримання верховенства права ЄС».

Заповнення газом першої нитки газопроводу – це демонстрація з боку РФ того, що в них усе технічно готове, каже Ніцович. Цим вони хочуть прискорити сертифікацію, до того ж, на своїх умовах.

Такої самої думки дотримується президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар: «Іде просто гра нервів. Заповненням першої нитки Росія хоче показати своєрідну «морквину» ЄС. З іншого боку, вони продовжують «бити батогом», адже не збільшують транзит через ГТС України і газопровід «Ямал – Європа». Вони вважають, що час працює на них і в міру того, як наближається зима, європейці будуть згодливіші«.

За словами Гончара, підстави очікувати на таку згодливість є. Росія вже отримала один позитивний дзвінок від Брюсселя, коли Єврокомісія не включила маніпуляції Москви до переліку чинників деструктивного впливу на ситуацію на газовому ринку в Європі.

«З точки зору Кремля це означає, що Брюссель боїться Москви і не вважає за можливе називати речі своїми іменами. Для Кремля це сигнал, що можна тиснути далі», – говорить експерт.

Як реагує Україна?

Ще у вересні польська нафтогазова компанія PGNiG отримала право взяти участь у сертифікації газопроводу «Північний потік-2». Вона буде працювати разом із Bundesnetzagentur.

НАК «Нафтогаз України» також вирішив не залишатися осторонь і звернувся до Європейської комісії з проханням залучити його як третю сторону до дебатів щодо сертифікації «Північного потоку-2».

«Основна позиція в цій заявці полягає в тому, що оператор «Північного потоку-2» не може бути сертифікований саме через неконкурентність дій «Газпрому». Зокрема і через будівництво та запуск в експлуатацію цього газопроводу. Заява «Нафтогазу» на участь у процесі сертифікації, якщо її приймуть, зобов’яже німецького регулятора формально враховувати позицію та аргументи «Нафтогазу». Також це дасть можливість нашій компанії повідомляти регулятору всі ті аргументи, які свідчать про невідповідність «Північного потоку-2″ європейському законодавству. Це забезпечить більшу прозорість процесу», – заявив нещодавно на брифінгу глава правління «Нафтогазу» Юрій Вітренко.

Що буде з цінами на газ?

Ціна на газ у Європі продовжує триматися на високому рівні. Наприклад, 18 жовтня, після відмови «Газпрому» бронювати додаткові обсяги транзиту через Україну, вартість ф’ючерсів на газ зросла з 1 054 доларів за тисячу кубів до 1 317 доларів. Чи впадуть ціни до показників минулого року в разі, якщо російська сторона зможе домогтися сертифікації «Північного потоку-2»? Або ж завдяки розширенню свого впливу на європейському газовому ринку, «Газпром» буде намагатися утримати вигідну для себе ціну?

«Думаю, за таких високих цін, як зараз, неодмінно з’являться конкуренти. Вони вже з’являються, – говорить Ніцович. – Деякий психологічний ефект, а з ним і зниження цін може і буде. Адже ціни на газ, про які кажуть, стосуються ф’ючерсів. Ці ціни – відображення тих ризиків, які на європейському газовому ринку бачать трейдери».

Водночас Гончар упевнений, що ціни на газ найближчим часом істотно не впадуть. За словами експерта, зараз Росія контролює майже половину імпорту газу в ЄС, тому вона цілком може утримувати вартість кубометрів.

«Основна проблема в тому, що «Газпрому» дозволили посісти позицію домінування. Відповідно, він може переламувати ситуацію на свою користь. Якийсь час, використовуючи глобальні тренди, «Газпром» продовжить тримати високі ціни», – вважає він.

Коли запрацює «Північний потік-2» і чи запрацює, зараз прогнозувати складно. І Україна, і Польща докладають багато зусиль, щоб цього не сталося. Ба більше, дискусії щодо «Північного потоку-2» та ролі Росії в європейській газовій кризі точаться і в Німеччині. Але не використовувати побудований і заповнений газом трубопровід, ще й зважаючи на високі ціни на блакитне паливо – це досить складне рішення. Дії російської сторони порушують законодавство ЄС і ключові принципи його існування. Тому «Північний потік-2» – це краш-тест для Європи. І чи пройде вона його – питання.

Залиште свій коментар


Loading...