«Пацієнти плакали, а лікарі наживалися»: що сталося із розслідуванням резонансної справи на Житомирщині
Через чотири місяці після гучного викриття житомирських медиків на корупційній схемі з продажу дорогих ліків, які мали видаватися пацієнтам безкоштовно, справа «затихла». Жодному фігуранту не оголошено про підозру, а відсторонені лікарі повернулися на роботу. Один із тих, кого вважають організатором схеми, є депутатом міськради.
Що відбувається із розслідуванням резонансної справи – читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Наживалися на хворих
Про гучне викриття групи медиків у вересні 2021 року повідомило Управління СБУ у Житомирській області.
«Служба безпеки України викрила медиків Житомирського обласного онкологічного диспансеру на корупційній схемі. Зловмисники змушували онкохворих купувати дорогі ліки в аптеках, хоча медикаменти їм безкоштовно надавала держава«, – йдеться у повідомленні відомства.
За інформацією служби, організував протиправну діяльність завідувач одного із відділень онкоцентру спільно зі своїм колегою. Медики призначали хворим лікування, а дорогі ліки пропонували купувати в аптеках – це при тому, що ці медикаменти вони безкоштовно отримували від держави на кожного хворого.
«Медики-шахраї «списували» отримані ліки та продавали їх приватним аптекам за пів ціни. Препарати збували у кількох обласних центрах. Схема діяла як мінімум останні пів року, – розповіли в СБУ.
Під час обшуків, проведених у службових кабінетах фігурантів та їхніх автомобілях, а також в аптечних пунктах, задіяних у протиправній схемі, вилучили майже 500 тис. грн готівки та чергову партію готових до «збуту» ліків – 50 упаковок дорогого медпрепарату.
Йшлося про «Паклітеро», середня ціна якого в Україні становить близько 1 250 грн, але сягає і 3,2 тис. Правоохоронці станом на 12 листопада вже готові були повідомити про підозру чотирьом фігурантам розслідування (серед них троє медиків онкодиспансеру. – Ред.).
«За цей час ми провели слідчі дії, що дозволяють повідомити про підозру. Проєкти підозри вже зроблено з цього приводу, і ми ініціювали засідання в обласній прокуратурі на вівторок, де зважуватимемо докази, які маємо. Особисто ми вважаємо, що на чотирьох людей вже зібрано докази і можна пред’являти підозри. Серед них є посадові особи», – розповідав тоді заступник начальника ГУНП у Житомирській області, начальник слідчого управління Володимир Шевців.
Однак далі щось пішло не так.
Повернулися на роботу
За інформацією пацієнтів онкоцентру, усунуті ще на початку жовтня медики вже повернулися на роботу. Також з’ясувалося, що підозри досі так нікому і не оголошено.
Це підтвердила OBOZREVATEL і речниця поліції Житомирщини Алла Ващенко. «Розслідування триває, підозри нікому не оголошені. Проводяться експертні дослідження, призначені слідчими, та аналіз великого обсягу вилучених документів», – додала вона.
Щодо повернення на роботу фігурантів кримінального провадження, то це, каже спікерка ГУНП, уже питання до керівництва лікарні. Проте у Житомирському онкодиспансері прояснити це питання так і не вдалося.
Журналісти OBOZREVATEL неодноразово телефонували керівництву онкодиспансеру, проте директор Ігор Сабадаш спочатку нібито перебував на засіданні в області і в установі ніяк не могли визначитися, хто зможе прокоментувати ситуацію. А потім із Сабадашем просто не з’єднували, аргументуючи тим, що «його немає в кабінеті» і «йде слідство, ми коментарів не даємо».
Те, що керівник медустанови сховався за спиною підлеглих, звичайно, наводить на певні висновки.
Сам же лікар і депутат Сергій Гринчук, який є одним із фігурантів розслідування (джерело стверджує, що він нібито «мозок схеми»), у коментарі OBOZREVATEL також заявив, що ніхто не затриманий і нікому не вручили підозру.
«На сьогодні я працюю лікарем, як і працював. Я взагалі не маю жодного стосунку до того, що написали про це», – додав він.
А ось пацієнти переконані, що «ділкам знову вдалося уникнути відповідальності».
«Дуже важко довести, коли на чорне кажуть біле. Ми, онкохворі, повністю беззахисні: якщо хочеш жити – плати, у кого немає грошей – помирай! Пацієнти плакали, а лікарі наживалися – як на таке можна спокійно дивитися?!» – емоційно поділилася з OBOZREVATEL мешканка Житомирської області.
За її словами, вона та інші онкохворі вже втрачають віру у справедливість. Мовляв, якщо і ця справа не скінчиться нічим, тоді люди втратять останню надію на зміни. «Розумієте, вони (лікарі. – Ред.) не бідні – можуть відкупитись», – вважає жінка.
Не перший скандал
Найвідоміший фігурант – Сергій Гринчук – у 2020 році став депутатом Житомирської міської ради (балотувався від ОПЗЖ). Він – завідувач хіміотерапевтичного відділення комунального некомерційного підприємства «Житомирський обласний онкологічний диспансер» Житомирської обласної ради.
Грінчук уже раніше потрапляв у скандал, після якого у серпні 2020 року був переведений з посади заввідділення на посаду лікаря-онколога цього ж відділення. Однак не погодився із цим і звернувся до суду.
«25.08.2020 року він був повідомлений адміністрацією про переведення з посади на посаду лікаря-онколога, а зі змісту наказу № 79/ОД він дізнався, що його переведення відбулось з метою удосконалення роботи відділення і зняття соціальної напруги, що виникла після публікації в інтернеті відеозапису про роботу хіміотерапевтичного відділення та викликала масштабні обурення та невдоволення у суспільстві з приводу діяльності відділення та закладу в цілому«, – йшлося у матеріалах суду.
Вказаний наказ Гринчук вважав незаконним, оскільки згоди на переведення на іншу посаду він не давав, а інформація про порушення в онкоцентрі до нього нібито не мала жодного стосунку.
У результаті рішенням Богунського районного суду від 16 грудня 2020 року (суддя Людмила Семенцова) Сергія Гринчука було поновлено на посаді завідувача хіміотерапевтичного відділення. Онкодиспансер рішення суду першої інстанції не оскаржив, і рік тому – 22 січня 2021 р. – воно набрало законної сили. І ось новий грандіозний скандал.
(Далі буде…)