У коментарі 24 Каналу речниця столичної прокуратури Надія Максимець повідомила, що охоронцю Вадиму Мошкіну у найближчу годину вручать ще одну підозру. Виявляється, його діяльність розслідували давно – чоловіка підозрюють у виготовленні та поширенні комуністичної символіки за змовою з групою осіб.

Обшуки в помешканні чоловіка планували провести на початку червня: трагедія з укриттям все змінила

Надія Максимець повідомила, що охоронця та його дружину підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого частиною 2 статті 28, частиною 1 статті 436-1 КК України – виготовлення й поширення комуністичної символіки за попередньою змовою групою осіб.


Яка відповідальність за поширення комуністичної символіки в Україні

В Україні діє заборона на використання символіки тоталітарних режимів. Статті закону передбачають і адміністративну, і кримінальну відповідальність. За статтею, відкритою проти Мошкіна передбачено позбавлення волі на строк до 5 років.

Мошкін та його дружина, разом з групою інших громадян, які називають себе «Всесоюзне об’єднання виборців народів СРСР», надсилали на адреси державних органів та комунальних підприємств листи, у яких писали, що проголошення незалежності України, як і розпад СРСР, нібито були незаконними. Саме тому вони буцімто не зобов’язані платити за комунальні послуги. Примітно, що як і в Мошкіних, так і в їхніх однодумців назбирався великий борг за «комуналку».


Листи були «прикрашені» комуністичною символікою й надходили навіть після повномасштабного вторгнення, впродовж 2022 – 2023 років. Серед підписантів вказано прізвище охоронця. Усі заявники підписувались як громадяни неіснуючого УССР.

Претензії до комунальних підприємств були надіслані на бланках Всесоюзное объединение изберателей народов СССР/УССР, Украинское республиканское отделение СССР/УССР, Киевский городской комитет кредиторов СССР/УССР) з символікою комуністичного режиму: «зірка героя радянського союзу», або «золота зірка».


Розслідування встановило, що координатором вказаних організацій є дружина підозрюваного охоронця,
– сказала Максимець.

Максимець розповіла, що СБУ надіслали ці матеріали до Деснянської окружної прокуратури ще в лютому 2023 року. А обшуки в помешканні родини Мошкінів планувались на початку червня, проте 1 червня сталась трагедія з зачиненими укриттями, внаслідок якої Мошкін опинився під вартою. Тож розслідування довелось пришвидшити.

На початку червня були заплановані обшуки за місцем його проживання, але ті трагічні події, які сталися 1 червня, змусили нас переглянути план і провести невідкладний обшук,
– повідомила вона.

Що виявили під час обшуків квартири Мошкіних

Під час обшуків правоохоронці виявили багато документів з символікою комуністичного режиму та відповідні печатки.

Знайдені печатки із зображенням п’ятикутної зірки в центрі кола, яку обрамляє колишній герб СРСР та з назвою «Территориальное обьединение избирателей в г. Киеве». Такі мокрі печатки використовувались в листах, які надходили органам влади та комунальним підприємствам.

Під час обшуків знайшли докази, те що він і його дружина вчиняли дії на поширення забороненої в Україні комуністичної символіки,
– сказала Максимець.

Крім цього, слідчі опитали свідків, які спілкувалися з Вадимом Мошкіним. Вони розповіли, що охоронець поліклініки має проросійські погляди й виправдовував агресію Росії проти України, називаючи це «звільненням».

Мошкіну та його дружині підозри вручать першим

Під час розмови з 24 Каналом в обід 5 червня Надія Максимець розповіла, що Мошкіну якраз поїхали вручати підозру. Вона переконана, що з цим проблем не буде, адже чоловік перебуває у СІЗО.

Також 5 червня підозру планують вручити його дружині. Щодо їхніх спільників – підозри вручатимуть по ходу справи.

Вона наголосила, що справа про зачинене укриття у Києві розслідується окремо й розслідування продовжується. Наразі прокуратура з’ясовує усі обставини події та встановлює винуватців, щоб притягнути їх до відповідальності.

Чому Мошкін перебуває в СІЗО

  • Під час ракетного обстрілу Києва люди захотіли заховатися в укриття клініки в Деснянському районі, проте двері були зачинені. Загинули 3 людини: 2 жінки та 9-річна дівчинка.
  • Слідчі повідомили про підозру чотирьом людям: охоронцю клініки, першій заступниці Деснянської районної державної адміністрації, директору лікарні й заступнику директора з технічних питань.
  • Наразі Вадим Мошкін єдиний, хто визнає свою провину. Йому обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на 2 місяці. Тим часом директор лікарні та його заступники перебувають під домашнім арештом.