«Немає консенсусу». Які країни та чому заважають вступу України до НАТО

«Немає консенсусу». Які країни та чому заважають вступу України до НАТО

Переговори про вступ України до НАТО тривають уже понад десять років. І незважаючи на постійні запевнення у підтримці, члени організації досі не окреслили чітких термінів надання Плану дій щодо членства – першого етапу євроатлантичної інтеграції. В Альянсі пояснюють це відсутністю консенсусу всередині організації: мовляв, деякі країни виступають проти прийняття нашої країни.


Які саме держави не хочуть бачити Україну в складі НАТО – розповідає OBOZREVATEL.

Що сталося?


На американському телеканалі HBO журналіст Джонатан Свон поставив генеральному секретарю НАТО Єнсу Столтенбергу кілька гострих питань щодо України. Зокрема, про вступ країни до Альянсу та російську агресію.

«Зеленський хоче реального повноцінного захисту від Росії, – зазначив журналіст. – Україні обіцяли членство в НАТО ще в 2008 році, але нічого не сталося. На них напали, їхню територію захопили… Вона досі захоплена Росією».


Єнс Столтенберг

Генсек відповів, що оскільки Україна не є частиною організації, то не підпадає під дію положення про колективну оборону – 5-ту статтю Північноатлантичного договору.

«Щоб бути членом НАТО, потрібно відповідати стандартам НАТО. Ми допомагаємо їм з модернізацією, боротьбою з корупцією, але щоб країна стала повноправним членом, на це мають погодитись усі 30 членів Альянсу, а в нас зараз немає консенсусу з приводу запрошення України до вступу«, – пояснив Столтенберг.


Хто підтримує Україну?

На тлі загострення російської агресії на Донбасі в України з’явилася велика кількість прихильників щодо вступу до НАТО. Серед них:

  • Туреччина

«Думаю, що потрібно продовжувати підтримувати Україну та Грузію, і не лише через проблеми з територіальною цілісністю, також треба протидіяти ударам по їхньому потенціалу та підтримувати їхній рух у бік НАТО», – говорив глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу.

  • Латвія

«Україна вже протягом 15 років намагається приєднатися до НАТО шляхом одержання Плану дій щодо членства. Мабуть, уже час надати цей План Україні. Це буде як мінімум сигналом від нас, що українці не залишаться без підтримки. Я однозначно підтримаю таке рішення», – заявляв міністр закордонних справ Едгар Рінкевич.

  • Литва

«Обіцянки, які ми дали Україні та Грузії, повинні зберігатися. Нагадаю, що ми дали обіцянки на саміті у Бухаресті у 2008 році щодо перспектив членства», – зазначав президент країни Гітанас Науседа.

  • Польща

«Питання приєднання України до НАТО перебуває на порядку денному з 1998 року. Одного разу це станеться. Ця країна робить усе можливе, щоб досягти необхідних цілей», – сказав у червні заступник міністра закордонних справ Польщі Марчін Пшидач.

  • Словаччина

«Ми продовжимо підтримувати євроатлантичні прагнення України та просувати її пріоритет на порядку денному ЄС та НАТО», – йдеться у стратегії зовнішньої політики країни.

  • Греція

«Ми зацікавлені у вступі України до Європейського Союзу, де наші країни могли б стати ідеальними партнерами. Крім того, Греція, як член НАТО, допомагає Україні у зміцненні її обороноздатності, зокрема в регіоні Чорного моря, а також підтримує вступ України до НАТО при виконанні нею необхідних умов», – наголосив глава грецького МЗС Нікос Дендіас.

Хто виступає проти членства України?

Внутрішні переговори щодо вступу країн до складу Альянсу тримаються в таємниці. Але представники деяких держав відкрито висловлюють своє небажання ставати на бік України щодо членства в НАТО. Йдеться про групу країн, орієнтованих на співпрацю з Росією: насамперед Франція, Німеччина, Угорщина.

Наприклад, у 2018 році угорський міністр закордонних справ Петер Сіярто заявив, що його країна блокуватиме вступ України до Альянсу через нібито мовні утиски нацменшин на Закарпатті. «Ми не вимагаємо жодних додаткових прав для угорців на Закарпатті – тільки тих, що мали раніше», – говорив він.

Тоді приводом для обурення угорської сторони стало ухвалення нового Закону про освіту. Він визначає, що мовою освітнього процесу у навчальних закладах є державна мова, але відповідно до програми можуть викладатися одна або кілька дисциплін двома або більше мовами. Угорщина разом із Росією розкритикувала документ через те, що він нібито обмежує права національних меншин.

Угорщина під впливом Кремля заблокувала вступ України до НАТО

Стримано реагує на євроатлантичні прагнення України й влада Німеччини. У квітні представниця федерального уряду Ульріке Деммер назвала нашу країну «дуже цінним і багаторічним партнером НАТО» і наголосила, що сам Альянс дотримується «політики відчинених дверей», проте «подальші кроки щодо членства зараз не стоять на порядку денному».

Не бачить перспектив членства у найближчому майбутньому і кандидат у канцлери Німеччини Олаф Шольц. «Я думаю, що треба встановити близькість до ЄС для України і хотілося б додати, що зараз немає можливості для неї приєднатися до НАТО», – сказав політик.

Раніше не підтримувала євроатлантичні прагнення нашої країни й Італія. У 2016 році міністр закордонних справ Паоло Джентілоні закликав Захід запевнити Росію в тому, що перспектива вступу України до НАТО є нереалістичною. Варто зазначити, що у 2021 році думка італійського МЗС кардинально змінилася.

«Я вважаю, що Росія має отримати запевнення по одному пункту, а саме – вступ України до НАТО не є реалістичною перспективою. Але те, що НАТО захищає власні кордони, стосується його природи. Ми повинні взяти до відома заяву президента Путіна про те, що він не має агресивних намірів», – казав Джентілоні.

А нещодавно про перспективи членства України в НАТО висловилася експрезидентка Естонії Керсті Кальюлайд. За її словами, вступ можливий лише після деокупації територій. «Потрібно спочатку дочекатися повороту історії», – заявила естонська політикиня.

Росія – головний противник

Очевидно, що Російська Федерація – головний противник євроатлантичних прагнень України. Володимир Путін не раз обіцяв «реагувати пропорційно» на «агресивні» кроки, які нібито становлять загрозу для його країни.

Глава Кремля вважає, що зброя Альянсу нібито може бути використана не лише з оборонною метою, і зазначає, що зараз ракетам НАТО в Румунії та Польщі потрібно 15 хвилин, щоб долетіти до центральної Росії.

Путін – головний противник євроатлантичних прагнень України

«У мене немає сумніву, що, якщо триватиме далі зближення України і НАТО, в Росії буде зроблено все, що необхідно», – нещодавно сказав представник Кремля Дмитро Пєсков.

Але, як видно з усього, більшість українських партнерів по НАТО не надто звертає увагу на погрози з боку Росії. В Альянсі всіляко наголошують, що попри заперечення Кремля, не йому вирішувати, коли та як Київ приєднається до Альянсу. «РФ не має жодного стосунку до цього рішення», – зазначив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Набагато важливіше питання – реалізація реформ та боротьба з корупцією. Саме на цьому наголошують президент США Джо Байден і генсек НАТО Столтенберг, говорячи про перспективи членства в Альянсі нашої країни.

Залиште свій коментар