“COVID-19 в Україні може бабахнути! Люди, сидіть вдома!” – Ольга Богомолець

“COVID-19 в Україні може бабахнути! Люди, сидіть вдома!” – Ольга Богомолець

В Україні виготовлена перша партія тестів на коронавірус. Щойно Інститут молекулярної біології і генетики НАНУ отримає необхідне фінансування, почнеться масове виробництво тестів. Сценарій Італії та Іспанії Україні не загрожує, оскільки наші “мінуси” стали нашими “плюсами”. Але безпечність громадян, які на Великдень і травневі свята можуть масово проігнорувати карантинні обмеження, здатна призвести до вибуху.


Ольга Богомолець: «Уряд обрав найнеефективнішу модель медицини ...

Про це повідомляє Обозреватель.


– Давно говорили про те, що українські вчені можуть робити тести – не вистачає лише фінансування. І тут нам дають позитивну новину про те, що їх можна розробити найближчим часом. Навіть більше – забезпечити масове тестування. Чи можемо ми розраховувати на це?

– Так, можемо на це сподіватися. Академія медичних наук, Інститут молекулярної біології і генетики вже виготовив першу партію, тисячу тестів, які вже перевірені в Україні, а також були відправлені в Лондон у референс-лабораторію, де підтвердили, що вони можуть працювати.


Наші вчені готові буквально за кілька днів виготовити ще 10 тисяч таких тестів, але зараз очікують фінансування. Всупереч заявам уряду, що ось-ось, грошей вони поки що не отримали.

Вони і так працюють на власному ентузіазмі, тому що мають фінансування тільки на виробничі потреби. Перший транш на першу тисячу тестів становив 350 тисяч гривень, зараз очікують 1,5 мільйона. Я дуже сподіваюся, що уряд, нарешті, передасть установі Академії наук ці кошти для того, щоб 10 тисяч тестів були зроблені.


Буде більше коштів – буде більше тестів.

– Чи справді зараз в Україні необхідно проводити масовий скринінг населення, що це дає?

– Знаєте, мене просто шокує ставлення влади. Три тижні тому я зробила звернення до президента з проханням перевірити медпрацівників і забезпечити їх засобами захисту. Тому що медики можуть стати джерелом інфікування, не знаючи й не відаючи.

І не тільки тих, хто працює в інфекційних лікарнях. Вони більш-менш хоча б усвідомлюють це. Медики, які працюють у бригадах екстреної медичної допомоги, у лікарнях швидкої допомоги.
Будь-який пацієнт, який поступає з гострим апендицитом або після ДТП, з інфарктом або з інсультом, може бути інфікованим, а отже, може заразити всю медустанову: і середній, і молодший медичний персонал, і лікарів.

На сьогодні ті цифри, які подаються (що у нас інфіковано понад 800 медпрацівників), не відповідають дійсності. Я абсолютно впевнена, що інфікованих медиків значно більше. Їх просто не перевіряли.

Повертаючись до вашого запитання, з кого необхідно починати тестування: з тих, хто перебуває в постійному контакті. Лікарі, які працюють, медсестри, які працюють, лікарі та водії бригад швидкої допомоги, поліцейські. Тобто вся наша критична інфраструктура.

Всі вони повинні бути обстежені.

Що стосується населення, то це може відбуватися у другу чергу. Всіх пацієнтів, які мають запалення легень, потрібно перевіряти, щоб розуміти, як їх варто лікувати.

Нарешті, після трьох тижнів, зроблено заяву міністра охорони здоров’я, що тепер будуть обстежувати медиків.

– Як часто необхідно перевіряти медперсонал?

– На мій погляд, принаймні раз на тиждень. Це слід робити перед вихідними днями, в п’ятницю, щоб на неділю-понеділок вже був готовий аналіз, щоб вчасно усунути людину від роботи, вчасно відправити на ізоляцію.

І, безумовно, перевірити тих, хто вже перехворів, тому що нам дуже потрібні особи, які вже перенесли, які мають імунітет, які також можуть допомагати піднімати хворих.

– Яка кількість тестів необхідна зараз тільки для медичного персоналу?

– Власне, цих 10 тисяч тестів, які, сподіваюся, найближчим часом виготовить Інститут молекулярної біології і генетики, вистачить на кілька тижнів діагностики.

– Щодо прогнозів. Ми бачимо, що поки що піка COVID-19 не досяг, але, за прогнозами Міністерства охорони здоров’я, ми дуже близькі до цього. За неофіційними даними, які зараз поширюються, у МОЗ розробляються два сценарії. Перший – негативний: що на 1 травня у нас може бути офіційно підтверджених 15 тисяч випадків інфікування. Наскільки це можливо?

– Що таке 15 тисяч інфікованих? 80% людей, які інфікуються, переносять це в легкій формі, іноді взагалі без лікування та з мінімальними катаральними проявами, іноді взагалі без проявів. Тобто 80% з 15 тисяч не потребуватимуть допомоги. 3 тисячам вона знадобиться.

3 тисячі ділимо на 25 – це кількість областей України та місто Київ – і отримуємо 120 хворих. Таку кількість область може прийняти та обслужити.

Якщо говорити про Київ, то столиця має куди більше можливостей, всі потужності ще не задіяні. У нас є установи Академії медичних наук, які мають достатній ліжковий фонд. Сподіваюся, в Києві не буде необхідності розгортати додаткові ліжка.

Нашу криву захворюваності може дещо змінити Великдень і свята, бо якщо люди підуть до церкви, то протягом двох наступних тижнів це дасть сплеск захворюваності.

Чому Україна не буде рухатися за іспансько-італійським сценарієм? Тому що “мінуси”, які є в нашій державі, стають нашими “плюсами”. Перше. Найбільш критична група тих, хто потребує допомоги в лікарні, це чоловіки 60+. В Україні тривалість життя чоловіків становить 66 років. Тобто критичної групи чоловіків 60+ у нас не так багато.

Відповідно, будуть хворіти та помирати особи більш молодого віку, але, знову ж таки, до тієї критичної групи, яка насамперед страждає і вмирає.

Другий аспект, чому в нас не буде іспансько-італійського сценарію, бо наші пенсіонери, люди старшого віку, вимушено ведуть соціально закритий спосіб життя.

Ви знаєте наших пенсіонерів – масово, – які ввечері думають, у який ресторан їм піти на вечерю, у якій театр їм піти на виставу або як їм вибратися з туристичною групою кудись покататися? Люди думають про те, як їм вижити, купити поїсти та чи вистачить їм тих копієчок на життєво важливі медикаменти. Максимум, куди вони виходять – на лавочку біля будинку, щоб поговорити з сусідами.

Вони вели закритий спосіб життя до того, як був введений карантин, на відміну від пенсіонерів у Італії та Іспанії, які проводять вечори в ресторанах, на вечірках, у спілкуванні.

Третій аспект – це те, що у нас практично немає будинків для осіб похилого віку. Це ті місця, де була дуже висока смертність в Італії та Іспанії. Якщо туди хтось із персоналу заносив вірус, то в громадян 70-80+ шансів вижити практично не було.

Ці три наші “мінуси” стали трьома нашими “плюсами”, які нині не дають такого сплеску захворюваності.

Але зараз є небезпека того, що населення втомилося від карантину, втомилося від того, що ніде працювати й немає можливості виживати. Є відчуття, що цей ажіотаж, ця паніка створені штучно, а насправді нічого катастрофічного не відбувається. Немає черг у швидких, лікарні не переповнені, не ховають десятками й сотнями щодня. І багато хто думає, може, це взагалі все вигадано.

Зараз момент, коли люди можуть розслабитися, піти до церкви, разом розговітися, на шашлики, на травневі свята – і це може нам бабахнути.

Тому я за те, щоб дуже мінімально та економічно обґрунтовано зменшувати карантинні санкції, я за те, щоб давати громадянам можливість дихати свіжим повітрям, якого в столиці вже практично не залишилося.

Тому в Києві всім жителям краще сидіти вдома, тому що, крім коронавірусу, у нас ще й неймовірно забруднена атмосфера. Людям, які мають бронхіальну астму, хронічні бронхіти, алергії, які належать до групи ризику, необхідно просто зачинити всі вікна й робити вологе прибирання. Тому що ситуація дуже небезпечна.

Залиште свій коментар