Ціни на квартири обвалилися: з якими знижками купують квартири українці та чого чекати

Ціни на квартири обвалилися: з якими знижками купують квартири українці та чого чекати

В Україні вартість квартир обвалилася. У Києві та інших великих містах, які постраждали від обстрілів російських окупантів, ціни знизилися щонайменше на 30%. Власники дорогої нерухомості змушені були зменшити вартість до 55%. В результаті «однушку» у столиці неподалік метро можна купити за 40-60 тис. доларів.




Про те, що відбувається на ринку нерухомості, чому ціни в оголошеннях відрізняються від реальної вартості житла й чи варто купувати нерухомість під час повномасштабної війни, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Первинка на паузі


Найважча ситуація у забудовників, які не встигли завершити будівництво до початку повномасштабної війни. Через інфляцію та девальвацію матеріали та роботи різко подорожчали, тоді як ціни зафіксовано в договорах.

«У мене ще котлован, забудовник запропонував підписати додатковий договір. Я повинен платити за курсом НБУ, будівництво зупинилося 24 лютого, тепер обіцяють відновити будівництво, але пропонують у додатковому договорі вказати, що я платитиму не за курсом НБУ, а за середнім курсом між офіційним та готівковим», – розповідає житель Дніпра.


Але найбільша проблема: попиту немає. Інвестувати гроші у нерухомість українці не готові. Якщо житло і купують, то тільки для того, щоб одразу використати для проживання. Ризикувати інвестиціями у недобудовані об’єкти охочих немає. «Первинний ринок лежить», – розповідає OBOZREVATEL аналітик консалтингової компанії «SV Development» Сергій Костецький.

Частково зупинилося будівництво. За даними ЛУН, у Києві продовжують будівництво всього 60% новобудов, у західних областях – 90% (найвищий показник), а в Одесі – 66%. Найчастіше відновлюють будівництво на тих об’єктах, які перебувають на фінальних етапах.

Забудовники розраховують довести об’єкти до здачі в експлуатацію і вже потім знайти покупців. Попиту на недобудовані будинки немає. Загалом ситуація нині на вторинному ринку нерухомості відрізняється несуттєво.

Адекватних продавців небагато

«Якщо ви поглянете на кількість угод, то вони досягли лише 13% від угод аналогічного місяця минулого року», – говорить Костецький. На одного покупця – десятки квартир на ринку. При чому ті ціни, які можна побачити на сайтах агентств нерухомості й у профільних порталах, реальній ситуації на ринку не відповідають.

Часто продавці відмовляються вказувати «адекватні ціни», а натомість публікують свої «хотілки», розповідає рієлторка Юлія Смирнова. За її словами, лише близько 20% готові відразу ж вказувати ту вартість, з якою можна знайти покупця. І це щонайменше на 30% (а іноді й 55%) менше від цін, які можна було вказати в січні.

«Попит знизився порівняно з рівнем до 24 лютого не менш ніж на 60-70%. Пропозицій, які є на ринку, побільшало. Але тих адекватних власників, які розуміють, що продати квартиру за довоєнною ціною неможливо, одиниці. Дай боже, якщо 20-30% адекватних людей. Зараз продають, а не просто тримають оголошення, лише люди, які ухвалили остаточне рішення, що не повертатимуться в Україну, і їм потрібно продати житло», – розповідає Смирнова.

Ще одна категорія покупців та продавців: ті українці, які вже давно збиралися продати свою квартиру та придбати інше житло (наприклад, дві однокімнатні замість однієї трикімнатної) та готові укласти угоду навіть в умовах повномасштабної війни.

«Якщо ви хочете реально продати, то ціна повинна бути на 20% нижчою, ніж у сусіда. Загалом станом на зараз ціна на 25-30% нижча, ніж за аналогічний період минулого року. Раніше можна було квартиру продати за тиждень-два. Зараз чекають місяцями», – каже Костецький.

Що буде з цінами на квартири

Експерти не беруться прогнозувати, чого варто очікувати на ринку навіть до кінця року. У разі нових ракетних ударів по столиці кількість угод може знову обвалитися. А доти, доки не закінчиться війна, розраховувати на значне відновлення не варто.

«Перспектив у ринку нуль. Заробити, активізувати ринок, поки триває війна, неможливо. Ціни варіюватимуться виключно ситуативно», – каже аналітик. Щоб зробити прогноз, потрібно бути військовим експертом, а не фахівцем ринку нерухомості.

Однак усе ж таки про певні тенденції можна говорити вже зараз. Кількість новобудов знижуватиметься, інвестиції вже зупинилися, і вплив цього чинника лише посилиться. Покупний попит, імовірно, знижуватиметься найближчі кілька років. Принаймні такий прогноз економіки України озвучують у Нацбанку.

«Коли у мене запитують, коли варто купувати квартиру, я говорю: купуйте і продавайте тоді, коли вам потрібно», – радить Смирнова.

Ринок втратив інвесторів: тих українців, які купували житло на заощадження, а квартири потім здавали в оренду. І найближчим часом ситуація на краще явно не зміниться.

Залиште свій коментар