Безпекову угоду підписано. Бельгія поставить Україні 30 винищувачів F-16
Бельгія поставить Україні 30 своїх винищувачів F-16 до 2028 року, заявила міністр закордонних справ Хаджа Лабіб у вівторок, 28 травня, передає RTL info.
За її словами, перші літаки мають бути поставлені вже “до кінця року”.
Зазначається, що це зобов’язання буде оформлено в угоді щодо гарантій безпеки, підписання якої заплановано на 28 травня в Брюсселі з нагоди візиту президента України Володимира Зеленського.
Також вказується, що Бельгія візьме зі своїх запасів боєприпаси для оснащення F-16, призначених для України.
На думку міністра Лабіб, ця підтримка Києва необхідна, щоб зупинити Путіна, який вирішив “відсунути кордони європейських країн”, і щоб забезпечити безпеку Бельгії.
“Чи можуть російські танки одного разу вторгнутися в Брюссель? Якщо ми дозволимо, це не неможливий сценарій”, – заявила вона.
Україна та Бельгія уклали безпекову угоду
У 2024 році Бельгія виділить Україні на військову допомогу щонайменше 977 млн євро.
Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Бельгії Александр Де Кроо у Брюсселі підписали двосторонню Угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку. Як сказано на сайті президента України, Бельгія виділить Україні на військову допомогу щонайменше 977 млн євро цього року.
Зокрема, таке зобов’язання, а також готовність надавати підтримку Україні протягом десятирічного терміну дії угоди закріплені в цьому документі.
“Уперше в такій безпековій угоді вказана конкретна кількість військових літаків, які нададуть Україні, – 30 F-16 до 2028 року. При цьому перші винищувачі мають бути передані вже цьогоріч”, – сказано у повідомленні.
Також Бельгія гарантує, що надаватиме своєчасну безпекову допомогу, сучасну військову техніку та озброєння з урахуванням потреб України у сфері військово-повітряних сил та протиповітряної оборони, морської безпеки, розмінування та в межах коаліції з питань боєприпасів і сприятиме проведенню військових тренувань.
Разом з тим, окремі блоки документа присвячені двосторонній співпраці в оборонній промисловості, підтримці Української формули миру, посиленню санкцій, відшкодуванню збитків, притягненню агресора до відповідальності, використанню на потреби України конфіскованих російських активів та допомозі в економічному відновленні й відбудові.
Крім того, поглиблюватиметься співпраця у сферах розвідки, кібербезпеки та протидії дезінформації.
До того ж, в угоді Бельгія чітко підтверджує підтримку майбутнього членства України в ЄС і НАТО.
Як відзначили в Офісі президента України, Бельгія – 11-та країна, з якою Україна уклала двосторонню безпекову угоду на виконання положень Спільної декларації G7, ухваленої у Вільнюсі 12 липня торік. Загалом до декларації вже приєдналися 32 держави. До цього Україна підписала двосторонні угоди з Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією та Іспанією.
Безпекова угода між Україною та Іспанією
Як повідомляв УНІАН, 27 травня Україна та Іспанія уклали Угоду про співробітництво у сфері безпеки. Президент Володимир Зеленський повідомив, що Іспанія до 2027 року надасть 5 млрд євро на закупівлю зброї для України через Європейський фонд миру.