Загроза Третьої світової і розкол усередині НАТО: що відомо про новий альянс AUKUS, який посварив Францію і США

Загроза Третьої світової і розкол усередині НАТО: що відомо про новий альянс AUKUS, який посварив Францію і США
У світі розгорається новий скандал: Австралія, Великобританія і США оголосили про створення військового союзу, але це викликало різку реакцію з боку Франції. Париж уперше в історії навіть відкликав своїх послів із Вашингтона і Канберри. Крім того, створенням альянсу дуже незадоволені в КНР – неофіційно китайська влада навіть погрожує завдати ядерний удар по Австралії.

Через що посварилися країни і чому в світі назріває нова війна – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


Про який альянс йдеться?Союз США, Великобританії та Австралії отримав назву AUKUS (Australia, United Kingdom, United States). Його офіційна мета – зміцнення співпраці його членів у сферах дипломатії, безпеки і оборони в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Проте насправді, вважають ЗМІ, це засіб протистояння КНР – так само описав Альянс спікер китайського МЗС, який звинуватив Штати і Австралію в «створенні антикитайської зграї», а також у підриві регіональної стабільності і загостренні гонки озброєнь.Загроза Третьої світової і розкол усередині НАТО: що відомо про новий альянс AUKUS, який посварив Францію і США

США, Британія і Австралія готуються спростити обмін інформацією в важливих технологічних сферах, серед яких штучний інтелект, кібернетичні та підводні системи, ударні засоби великої дальності.

Через що обурилася Франція?Першою спільною ініціативою військових союзників стане програма забезпечення ВМФ Австралії ядерними підводними човнами. Але справа в тому, що раніше Париж збирався поставити Австралії 12 підводних човнів (звичайних, не ядерних). Вартість контракту становила 66 мільярдів доларів, проте за кілька годин до оголошення про створення AUKUS австралійський уряд розірвав усі домовленості з концерном Naval Group.

Ця угода повинна була забезпечити кораблебудівників роботою до 2040 року. Саме тому влада Франції сприйняла ануляцію контракту так гостро.

Угода повинна була забезпечити кораблебудівників роботою до 2040 року

Цікаво, що AUKUS стане першим випадком, коли Сполучені Штати передадуть свої ядерні технології іншій державі, не враховуючи давнього стратегічного союзника – Великобританію. Роль же Сполученого Королівства в поставках субмарин поки незрозуміла.

Серйозний конфлікт всередині НАТОМіністр закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан назвав рішення Австралії «ударом в спину», а французьке посольство у Вашингтоні скасувало урочистий прийом з нагоди 240-річчя Чесапікської битви – морської битви у війні за незалежність США, в якій флот французьких союзників здобув перемогу над британцями.

17 вересня уряд Франції вперше в історії відкликав для консультацій своїх послів із США та Австралії. На тлі конфлікту також скасували саміт французького і британського міністрів оборони.

Газета Le Monde написала, що Джо Байден нічим не відрізняється від свого попередника Дональда Трампа в тому, що для нього у всіх сферах зовнішньої політики вирішальне значення має тільки гасло «Америка перш за все».

Франція врахує створення AUKUS під час розроблення нової стратегічної концепції НАТО

Експосол Великобританії у Франції Пітер Рікеттс констатував, що недооцінювати образу Парижа не варто: «Це не просто гнів, але відчуття справжнього зрадництва, оскільки Великобританія, США і Австралія вели переговори за їхньою спиною протягом шести місяців. Мені довелося пережити розбіжності (між Європою і США – Ред.) в 2003 році через Ірак. Зараз ситуація настільки ж погана або навіть гірша».

Крім того, міністр закордонних справ Франції заявив, що створення AUKUS буде враховуватися під час розроблення нової стратегічної концепції НАТО. «Очевидно, що те, що сталося, вплине на визначення цієї стратегії», – зазначив дипломат.

Китай погрожує новою війноюУ Міністерстві закордонних справ Китаю різко розкритикували альянс, назвавши його продуктом «застарілої ментальності епохи холодної війни і вузьколобих геополітичних концепцій». Пекін звернувся до членів AUKUS з вимогою «поважати прагнення жителів регіону.., в іншому випадку вони лише нашкодять своїм власним інтересам».

Натомість із радістю зустрів створення союзу уряд Тайваню. Незважаючи на те, що ця країна не згадується в заяві, однією з цілей AUKUS називають захист Китайської Республіки від поглинання КНР, яка вважає Тайвань своєю провінцією.

Так зване тайванське питання – один із ключових спірних моментів у відносинах Заходу і Китаю. У 1949 році була проголошена комуністична Китайська Народна Республіка, а частина партії Гоміньдан влаштувалася на острові Тайвань. Пекін наполягає на «принципі одного Китаю», згідно з яким не можна одночасно визнавати і КНР, і Китайську Республіку на Тайвані.

У Китаї різко розкритикували альянс

Армія Китаю останні два роки активно нарощує військову міць поблизу Тайваню. З 2020-го офіційна риторика КНР допускає «возз’єднання» з країною в результаті збройного вторгнення. Китайський лідер Сі Цзіньпін раніше закликав військових «зосередити всі свої уми і енергію на підготовці до війни».

А газета Global Times, яка вважається рупором комуністичної партії Китаю, припустила, що «Австралія може стати ціллю ядерного удару Китаю», а «австралійські війська, ймовірно, стануть першою групою західних військовослужбовців, які даремно втратять життя в Південно-Китайському морі».

Залиште свій коментар


Loading...