Як перевірити обтяження на будинок або землю?

Як перевірити обтяження на будинок або землю?

Живучі в сучасному світі, дуже просто потрапити в халепу через неуважність або самовпевненість. З ріелтерських практик відомо чимало випадків, коли обидві сторони були так чи інакше введені в оману, шляхом приховування даних. Але зараз немає потреби або сенсу ризикувати, адже існує дуже зручний засіб застерегти себе від непотрібних негараздів — виписка з Державного реєстру майнових прав.




Виникнення обтяження

Напевно, відомий всім факт, що власник має право здійснювати щодо свого майна будь-які дозволені маніпуляції, але іноді цей спектр дій може бути урізаним внаслідок деяких умов і заборон з боку закону або ж уповноважених органів. Саме це і називається обтяженням, переводячи з незрозумілою наукової термінології.

Мітка на майно, у вигляді обтяження, може з’явитися в наслідок:


  • угоди з власником;
  • акту уповноважених органів влади;
  • закону;
  • рішення суду яке набрало чинності.

Будь-яке обтяження має перебувати під державною реєстрацією. Саме ця державна реєстрація на практиці має незаперечну важливість свого існування для власників майна та покупців. Завдяки їй дані про конкретну нерухомість відразу потрапляють до Єдиного державного реєстру майнових прав і як правило, здійснюючи операцію, запитують виписку, яка надасть вичерпну правдиву інформацію по даній житловій площі, а в нашому випадку допоможе не нарватися на обтяжену нерухомість. Адже, в разі наявності таких обмежень варто відмовитися від придбання.

Обтяження нерухомості забороняють будь-які законні дії, пов’язані з обмеженням права розпорядження або володіння об’єктом. Обмеження стосуються, але не обмежуються наступними приписами:


  • заборона на реєстрацію угод в кадастрі: купівля-продаж, дарування та інше;
  • будь-які обмеження пов’язані зі зміною призначення об’єкта: наприклад, переоформлення з сільськогосподарського призначення під індивідуальне будівництво.

Державна виписка надійно страхує заявника від будь-яких несподіваних сюрпризів — арешт, невідома застава або вимоги третіх осіб. При будь-яких справах, пов’язаних з укладенням угод з нерухомістю краще замовити виписку з Державного реєстру майнових прав.

Для чого потрібна виписка з електронного реєстру?

Виписка з реєстру кадастру допомагає перевірити обтяження на приватний будинок під час наступних умов:

  • При укладанні договору, яким визначається доля нерухомості. Якщо об’єкт заарештований або перебуває під арештом — дія договору буде скасовано.
  • При укладанні договору позики з прийняттям в заставу нерухомості — необхідно упевнитися, що об’єкт належить власнику на законних підставах і не є предметом спору в суді.

Які види обтяжень існують.

Існує кілька видів обтяжень:

  • тривала оренда;
  • накладений за рішенням суду арешт;
  • невиплачена іпотека;
  • довірче управління.

Перша ситуація характерна для приватних будинків, коли земля під ними перебуває в довгостроковій оренді. Дане обтяження не є причиною, через яку поточний орендар не може здійснити операцію з нерухомістю. Дуже поширене обтяження — арешт нерухомості. Його накладає суд через наявність у людини непогашеної заборгованості. Найчастіше арешт накладається на майно осіб, які визнані банкрутами.

Іпотека — теж досить поширене обтяження на нерухоме майно. Вона, як уже було з’ясовано вище, не є причиною, по якій угода не може бути оформлена офіційна. І останній різновид обтяжень — це довірче управління. Для покупця нерухомості наявність відповідного обмеження не є особливою проблемою. Об’єкт досить легко вивести з-під довірливого управління. Але це обов’язково потрібно зробити перед здійсненням операції.

Залиште свій коментар