Хто і чому допоміг донецькому «кату» втекти до Франції та попросити притулок: деталі скандалу

Хто і чому допоміг донецькому «кату» втекти до Франції та попросити притулок: деталі скандалу

Євген Бражников, якого звинувачують у знущаннях із полонених у донецькій в’язниці «Ізоляція», у розпал судового процесу виїхав з України до Франції і звернувся там щодо політичного притулку. Наші джерела стверджують, що для втечі він мав кілька причин.


Хто такий Євген Бражников

До війни Бражников жив у Донецьку. За інформацією джерел OBOZREVATEL, кілька років він служив у міліції – з 2006-го по 2009 рік, потім пішов у бізнес. Також був заступником директора з безпеки Донецького енергозаводу.


Навесні 2014 року він нібито активно сприяв проведенню проросійських мітингів. Після початку бойових дій на Донбасі виїжджав із сім’єю на підконтрольну Україні територію, але потім повернувся до Донецька.

Співробітники «МДБ» затримали його після виявлення схованки зі зброєю, нібито намагалися «прив’язати» його до роботи на українські спецслужби, проте сам Бражников стверджував, що причина в грошах.
Євген Бражников на "Миротворці"

Євген Бражников в одному з інтерв’ю розповів, що його самого катували електричним струмом в «Ізоляції» та вимагали віддати всі заощадження, а також змусили переоформити київську квартиру вартістю 150 тисяч доларів.


29 грудня 2019 року Бражніков було звільнено у рамках великого обміну. В автобусі на нього кинулися інші звільнені полонені: люди заявили, що він їх… катував. Від самосуду Бражникова врятували наші військові.

Після цього спалахнув скандал.


Обмін полоненими у грудні 2019 року.

Дев’ятеро свідків злочинів в «Ізоляції»

У березні 2020 року Бражникова затримали співробітники Служби безпеки України, проте суд залишив його на волі (якийсь час був цілодобовий домашній арешт).

Лише у травні 2021 року було завершено слідство та справу передано до суду м. Покровськ Донецької області.

Слідство СБУ встановило, що Бражников із квітня 2014-го до грудня 2019 року «виконував розпорядження» керівництва таємної в’язниці «ДНР». У цій справі про тортури фігурують дев’ятеро потерпілих – це колишні в’язні «Ізоляції» Станіслав АсєєвСтаніслав ПечонкінОлег Сугерей, Роман Гісь, Ігор Куліш, Кирило Полікарпов, Олександр Репетило, Олег Кулаков, Сергій Усатюк. Вони свідчили, що Бражников знущався з полонених.

Євгена Бражникова звинувачують у злочинах за ч. 1 ст. 258-3 (участь у терористичній організації) та ч. 1 ст. 438 (Порушення законів та звичаїв війни) КК України. У разі, якщо провину буде доведено, «наглядачеві» загрожує до 15 років позбавлення волі.

Стаття 438.
Стаття 258-3.

Усі потерпілі зареєстровані на Донбасі, але живуть і проходять реабілітацію у Києві. Тому вони домоглися перенесення розгляду справи до Києва: у вересні 2021 року Верховний суд задовольнив їхнє прохання та ухвалив розглядати справу про катування в «Ізоляції» в Оболонському райсуді.

Сам Бражников перенесення категорично не хотів, хоч і сам жив у Києві. За словами співрозмовника OBOZREVATEL, у столичному суді «вирішити питання» набагато складніше та дорожче, до того ж до процесу у резонансній справі буде прикута увага громадськості.

Бражников у суді.

«Зелений коридор»

Чутки про те, що Євген Бражников залишив територію України, з’явилися через кілька днів після затримання у Києві співробітниками СБУ Дениса Куликовського («Палича»). Саме те, що колишній начальник таємної в’язниці «ДНР» почав давати свідчення, на думку джерела OBOZREVATEL, нібито і спровокувало Бражникова на «втечу».

«Справа в тому, що «Палича», скажімо так, «курували» ті ж люди, які допомагали і Бражникову уникнути відповідальності. Після затримання Куликовського той зрозумів, що все – зволікати не можна», – стверджує джерело.

На думку нашого співрозмовника у спецслужбах, Куликовський також міг дати свідчення на Бражникова – чим заповнити прогалини та «прицвяхувати» його. Але це не все.

«Є дуже незручні моменти для наших, українських «спеців». Бражников із забезпеченої, не бідної родини. Кажуть, що родичі заплатили за те, щоб Євгена внесли до списків на обмін. Причому заплатили тут, у Києві. І ніхто не думав про наслідки, про те, що правда щодо участі Бражникова у знущаннях із полонених все ж таки розкриється», – каже джерело.

Євген Бражников з батьками, 2011 рік.

На його думку, співробітники наших спецслужб також були зацікавлені в тому, щоб Євген Бражников «зник»: «Кажуть, йому це вдалося не без їхньої допомоги».

Про те, що обвинувачений у Франції, де попросив політичний притулок, стало відомо під час судового засідання з письмового клопотання адвоката Бражникова Віталія Гончарова – він просив про участь свого підзахисного в судовому засіданні з відеоконференції. Самого адвоката на засіданні не було, оскільки він захворів.

Це виявилося неприємним сюрпризом не лише для постраждалих, а й для звинувачення: прокуратура вперше почула, що Бражников перебуває за межами України.

Прокурор Олександр Клещенко у коментарі «Ґратам» уточнив, що запобіжний захід обвинуваченому суд на стадії відкриття документів відмовився призначати, оскільки вирішив, що ризиків немає. Як бачимо, це була серйозна помилка.

Бражников – один із ключових обвинувачених у справі про тортури в «Ізоляції». І його втеча з країни для колишніх бранців таємної в’язниці «ДНР», які пройшли справжнє пекло, просто удар під дихало.

Залиште свій коментар