«Вони йдуть вбивати нас»: афганки висловилися про прихід до влади «Талібану» і заборони для жінок

«Вони йдуть вбивати нас»: афганки висловилися про прихід до влади «Талібану» і заборони для жінок

Бурка — ісламський одяг — має стати обов’язковим серед жінок.


Посол британської королеви в Афганістані сер Лорі Брістоу, лицар-командор ордену святого Георгія відмовився евакуюватися разом з іншими дипломатами і до останнього залишався в Кабулі, щоб видавати афганським громадянам візи на виїзд із країни. Він покинув захоплену столицю лише останнім літаком.

Захоплений Афганістан — топновина всіх світових ЗМІ.


Мережею не припиняють ширитися все нові й нові подробиці з життя за жорсткими законами шаріату. Відчути це на собі спробувала й українська художниця Маріам Наєм. «Це я на фотографії. Але мене на ній немає», — пост із такими словами опублікувала на своїй сторінці у Facebook художниця та культурологина. Донька афганця, яка багато років живе в Україні, показала власне фото в бурці – ісламському жіночому одязі, що повністю вкриває тіло та обличчя.

За надсуворими законами шаріату, таке вбрання тепер має стати обов’язковим серед жінок Афганістану. Заради експерименту бурку приміряла на себе й Маріам. «Десять хвилин стояла і дивилася на себе — «не себе» в бурці. Потім зняла і заплакала. Це могла бути я. Адже відсутність людини в дзеркалі могла бути мною. Я плакала, думаючи про те, як мені пощастило, комусь – ні», — каже вона.


Лицар захопленого Кабула: посол британської королеви в Афганістані останнім покинув країну

23-річна Закія Худададі мала стати першою параолімпійкою з тхеквондо від Афганістану і другою жінкою з цієї країни за всю історію ігор. Участь у цих змаганнях була найбільшою мрією Закії, а також мала стати прикладом для інших афганських жінок, яким знадобилося 20 років, щоб знову почуватися вільними після режиму «Талібану». Утім, мрію дівчини зруйнував безлад, що охопив її батьківщину. Вона та ще один афганський параолімпієць – легкоатлет Хоссейн Расулі не змогли вилетіти з країни через заблоковані аеропорти.

Тепер участь афганських жінок у подібних змаганнях здається фантастикою — за законами шаріату, жінкам заборонено навчатися, працювати, лікуватися в лікарів чоловічої статі та з’являтися в громадських місцях із відкритим обличчям і без чоловіка або родича чоловічої статі. Таліби навіть заявили, що примусово видаватимуть заміж за своїх солдатів афганських дівчат віком від 12 років.


Нові радикальні правила вже спровокували перші нечисленні протести в Кабулі. Кілька мешканок столиці вийшли на вулицю з плакатами в руках із написами «Робота, освіта та участь у політичному житті — право кожної жінки».

Про порятунок своїх співвітчизників просить афганська режисерка Сахра Карімі, яку вдалося турецьким літаком вивезти з Кабула до України: «Досі не можу повірити, що це відбувається. Моліться за нас. Люди у великому світі, не мовчіть. Вони йдуть вбивати нас». Зараз жінка разом із братом та його родиною перебуває у безпечному місці в Києві.

Тим часом у Мережі з’явилося відео, як таліби, які дорвалися до владив Афганістані, після життя у глиняних халупах катаються на машинках і гойдалках у парку розваг. У дописах навіть іронізують: американцям для боротьби з талібськими бойовиками варто було будувати не військові бази, а атракціони та сучасні ресторани швидкого харчування.

Залиште свій коментар