В Україні планують ввести обов’язкову вакцинацію: для кого і що загрожує за відмову

В Україні планують ввести обов’язкову вакцинацію: для кого і що загрожує за відмову

В Україні найближчим часом можуть ввести обов’язкову вакцинацію від коронавірусу. Зараз відповідний наказ перебуває на розгляді в Міністерстві охорони здоров’я. У документі визначили професії, яких стосуватимуться нові правила. Тих, хто відмовиться робити щеплення, чекають своєрідні санкції.
Кому доведеться зробити щеплення, що не так із проєктом влади і як чинять в інших країнах – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Кого зобов’яжуть вакцинуватися?


«Є контролюючий орган, який може приходити на роботу і перевіряти: якщо роботодавець не відсторонив невакциновану людину, то він може понести відповідальність. Якщо вакцинація обов’язкова, то роботодавець зобов’язаний усунути від робочого процесу невакцинованих», – пояснив раніше міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

За його словами, ця санкція діятиме на період карантину. Після його закінчення співробітник зможе повернутися на свою посаду.Йдеться про такі професії:

  • працівники установ професійної (професійно-технічної) освіти, професійної передвищої, загальної середньої освіти, дошкільної освіти, позашкільних навчальних закладів;
  • працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів;
  • працівники місцевих державних адміністрацій.
Віктор Ляшко

«Або ти вакцинуєшся повним курсом і приходиш на роботу, або не вакцинуєшся і не приходиш на роботу», – заявив міністр.

«Ми вважаємо за доцільне ухвалити жорстке рішення для забезпечення безпеки освітнього процесу і функціонування органів державної влади, особливо в частині надання адміністративних послуг, де відбувається тісний контакт зі споживачами», – сказав Ляшко.

Чи законна обов’язкова вакцинація?

Ляшко підкреслив, що Європейський суд з прав людини ще в квітні підтвердив, що обов’язкова вакцинація є законною і не суперечить «Конвенції про захист прав людини і основних свобод».

Також у МОЗ заявили, що влада має право самостійно формувати перелік професій, представники яких обов’язково повинні робити щеплення від коронавірусу. У відомстві посилалися на статтю 12 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб».

«Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) розповсюдження ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов’язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт», – ідеться в законодавстві.

Що не так із пропозицією Міністерства охорони здоров’я?

Проєкт, про який розповів Ляшко, викликав питання і подив низки експертів. Особливо через перелік професій, до яких належить обов’язкова вакцинація.

За словами глави Національної медичної палати Сергія Кравченка, категорія громадян, яких перерахували в Міністерстві охорони здоров’я, називається «декретований контингент». Це список професій і посад, пов’язаних із підвищеним ризиком поширення інфекційних хвороб. Однак лікар вважає, що він є неповноцінним.

«Перелік, який вказано в проєкті наказу, не зовсім адекватний. Тому що йшлося суто про держслужбовців і педагогів. Але до цього списку також належать і медики, працівники транспортної інфраструктури, співробітники закладів громадського харчування тощо. Тому тут виникає питання, чому список МОЗ настільки обмежений?» – сказав Кравченко у коментарі OBOZREVATEL.

Сергій Кравченко й Андрій Александрін

Лікар-епідеміолог і глава ГО «Інфекційний контроль в Україні» Андрій Александрін також вважає, що список зазначених професій варто значно розширити.

«Я підтримую обов’язкову вакцинацію, але не підтримую цей наказ МОЗ. По-перше, якби цей документ був затверджений, то він викликав би соціальне обурення серед суспільства: чому там немає медиків, чому немає груп ризику та інших професій? По-друге, цей наказ був підписаний міністром і відправлений далі для затвердження і, наскільки я знаю, Кабміном він скасований. Мовляв, ми намагалися, але нас не підтримали», – вважає епідеміолог.

Чи є обов’язковою вакцинація в інших країнах?

Ідея про обов’язкову вакцинацію в Україні з’явилася не просто так. Такі методи боротьби з коронавірусом уже практикують в інших країнах світу. Наведемо кілька прикладів:

  • Франція

Парламент підтримав рішення звільняти медиків, які не хочуть вакцинуватися. Це саме правило стосується працівників будинків престарілих.

  • Італія

Медиків зобов’язали вакцинуватися, в іншому випадку пригрозили забороною безпосередньо працювати з пацієнтами. А прем’єр-міністр Маріо Драгі закликає ввести обов’язкові щеплення для всіх громадян.

  • США

Президент Джо Байден зобов’язав вакцинуватися держслужбовців, а також співробітників великих компаній і підприємств зі штатом понад 100 осіб. Правда, поки що залишився альтернативний вихід – регулярно надавати негативний ПЛР-тест. Але це – гроші. Також у Штатах кілька сотень медиків було звільнено через відмову вакцинуватися.

  • Казахстан

Влада зобов’язала зробити щеплення всім працівникам магазинів, кафе, салонів краси, фітнес-клубів, музеїв, театрів, готелів, сфер транспорту, охорони здоров’я та житлово-комунального господарства. Людей, які відмовляються, просто звільняють.

Влада Казахстану зобов'язала зробити щеплення всім працівникам сфери обслуговування
  • Греція

Вчителям, які відмовляються робити щеплення, скорочують заробітну плату. Співробітники також можуть зіткнутися з втратою балів у системі цивільної служби, що відіб’ється на їхній перспективі просування по службі або працевлаштування.

  • Ватикан

Із 1 жовтня співробітників не пускатимуть на роботу без так званої «зеленої перепустки», яку можна отримати тільки після повного курсу щеплень.

  • Латвія

Уряд ухвалив рішення про обов’язкову вакцинацію від COVID-19 лікарів, педагогів і соціальних працівників. Правило почне діяти з 15 листопада. Співробітники зазначених професій також можуть надавати негативний тест на COVID-19, проте влада перестане оплачувати ці аналізи.

Залиште свій коментар


Loading...