Україну схиляють до мінських угод: головні підсумки переговорів Макрон-Путін-Зеленський

Україну схиляють до мінських угод: головні підсумки переговорів Макрон-Путін-Зеленський

Країни Заходу продовжують дипломатичний марафон, намагаючись запобігти вторгненню російських військ в Україну. Президент Франції Еммануель Макрон у понеділок провів майже шестигодинні переговори з Володимиром Путіним у Москві, а наступного дня прилетів до Києва для зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським.
Про що говорили політики і до яких результатів приведуть їхні перемовини – розповідає OBOZREVATEL.Про що говорили президенти?

Еммануель Макрон:


 • Франція та Росія домовилися працювати разом над гарантіями безпеки;
 • Політика відкритих дверей НАТО – це екзистенційне питання, нам було б важко сказати Фінляндії чи Швейцарії, що вони не можуть потрапити туди;
 • Зараз є можливість знайти мирний шлях для Європи, саме найближчі дні будуть вирішальними;
 • У Росії та Франції різні погляди на різні речі, це треба розуміти та приймати;
 • Можливо, нові рішення щодо безпеки в Європі стануть новаторськими;
 • Я був стурбований словами Лукашенка про розміщення на території Білорусі ядерної зброї, але Путін «заспокоїв мене» щодо цього питання;
 • Я вибудовував діалог із Путіним з огляду на інтереси всієї Європи і прислухаючись до побоювань Росії;
 • Путін запевняв мене, що він не ініціатор ескалації, а лише реагує. Війська в Білорусі він виправдовує тиском та напруженістю;
 • Ми не можемо припинити політику відкритих дверей НАТО;
 • Франція ставить за мету досягнення стабілізації ситуації навколо України найближчими тижнями;
 • Мінські угоди є найкращим захистом територіальної цілісності України;
 • Київ не має зворотної дороги на шляху євроінтеграції.

Володимир Путін:

 • Незрозуміло, на яких підставах переміщення військ на території Росії намагаються подати як загрозу сусіднім країнам;
 • НАТО окреслила Росію як «свого супротивника»;
 • У Києві відбувається демонтаж мінських домовленостей;
 • «Те, що ми обговорили з президентом Макроном, він обговорить і в Києві, а ми домовилися за підсумками його зустрічей зідзвонитися»;
 • «Закликаю українську владу набратися мужності та розпочати виконання мінських угод»;
 • Росія найближчим часом підготує та надішле відповідь на документ Вашингтона та Брюсселя щодо гарантій безпеки.

Володимир Зеленський:


 • Франція виділить 1,2 млн євро як макрофінансову допомогу Україні;
 • Відповів Путіну на фразу: «Подобається, не подобається – терпи, моя красуне» – «Україна справді красуня, з приводу «моя» – мені здається, це вже перебір»;
 • Відповів на погрози Лукашенка припинити постачання енергоресурсів – «Якщо є бажання у кам’яний вік перейти – можемо зробити так. Щось заборонить Україна, щось заборонить Білорусь».

Що лишилося за кадром?

Після довгої розмови з президентом РФ Макрон заявив, що запропонував Росії деякі кроки назустріч, які дозволять знайти дипломатичне вирішення конфлікту. Про які саме кроки йдеться – політик не повідомив. Проте він зазначив, що наступні дні будуть вирішальними.

За даними Financial Times, Путін і Макрон домовилися, що Росія не робитиме нових «військових ініціатив» щодо України. Також буде продовжений діалог щодо розгортання російських військ. Угода також включатиме виведення 30 тисяч військових із Білорусі в лютому після завершення навчань, а також домовленість про «структурований діалог із колективної безпеки».

New York Times пише, що глава Кремля використав шестигодинні переговори з французьким лідером для того, щоб надалі примушувати світ вгадувати його наміри. З одного боку, він схвально відгукнувся на дипломатичні ідеї Макрона. З іншого боку, не відкинув можливості війни з Україною у разі її вступу до НАТО.

«Здається, Путін насолоджувався увагою – і дав знак, що готовий розтягувати загадку щодо його наступних кроків», – пише газета.

Макрон обговорив мінські угоди із Зеленським та Путіним

Західні ЗМІ звернули особливу увагу на слова Макрона перед зустріччю з Путіним — він заявив журналістам, що «фінляндизація» України є «одною з моделей на столі переговорів».

NYT нагадує, що Фінляндія, змушена сусідити з СРСР у роки холодної війни, «змогла зберегти незалежність від свого могутнього сусіда і вижити як демократична держава на умовах суворого нейтралітету».

«Фінляндизація» України означала б, що вона ніколи не вступить до НАТО і що Росія чинитиме значний вплив на її політичні опції», – пише видання. Газета нагадує, що раніше Макрон ще ніколи не використовував цей термін при обговоренні кризи, спровокованої масовим нарощуванням російських військ біля кордону з Україною.

«Путін хоче глибокої зміни політики НАТО. Варто знайти рішення, щоб цей безпечний простір, яким є НАТО, міг співіснувати з Росією. Одним із таких варіантів є невступ України до НАТО», – цитує президента Макрона газета Le Figaro.

Цікаво, що під час пресконференції з президентом Володимиром Зеленським у Києві Макрон заперечив, що говорив про «фінляндизацію» України. «Не знаю, звідки ви її (цитату. – Ред.) взяли», – сказав політик.Україну схиляють до «Мінська»?

Ключовою темою переговорів Макрона з Путіним та Зеленським стало виконання мінських угод. За словами французького лідера, це єдиний шлях, який дозволяє прийти до сталого миру в Україні.

«Я хочу нагадати, що з 15 лютого 2015 року, коли були підписані мінські угоди, зупинилося велике кровопролиття. Можна сказати, що мінські угоди діють як інструмент захисту суверенітету й територіальної цілісності України. Тому ми повинні просунутися далі, щоб далі виконати їх», – наголосив він.

Макрон під час пресконференції у Києві розповів, що і Путін, і Зеленський підтвердили бажання виконувати «Мінськ». Водночас політик визнав, що існують різні підходи до трактування цих угод, але закликав до конкретних кроків для того, щоб знайти єдине прочитання.

Переговори Еммануеля Макрона та Володимира Путіна

У цьому контексті показовим є той факт, що Кабмін наприкінці січня ухвалив рішення відкликати законопроєкт «Про основи державної політики перехідного періоду», який передбачав правила реінтеграції окупованих територій. Офіційна причина – для виконання рекомендацій Венеціанської комісії.

Проте видання «Європейська правда» стверджує, що реальною причиною є необхідність виконати вимогу, яку висунула російська сторона як передумову для проведення нової зустрічі Нормандської четвірки. Глава Кремля раніше заявляв, що ухвалення цього законопроєкту означає фактичний вихід України в односторонньому порядку з мінського процесу, тому що всі положення документа суперечать угодам.

«Хочу вітати зусилля президента Зеленського щодо виконання зобов’язань, які він взяв на себе в межах (нормандського) формату, зокрема зобов’язання відкликати закон, який не відповідає мінським угодам. І цей закон з ініціативи Зеленського був відкликаний», – заявив Макрон, у такий спосіб підтвердивши інформацію українських ЗМІ.У чому небезпека мінських угод?

Ці домовленості передбачали повне припинення вогню з 15 лютого 2015 року, відведення важкого озброєння від лінії зіткнення, звільнення та обмін усіх полонених, виведення всіх іноземних збройних формувань з території конфлікту, відновлення повного контролю Києва над державним кордоном, ухвалення Україною закону про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей, а також проведення місцевих виборів на окупованих територіях.

Макрон заявив про вирішальні дні у питанні деескалації навколо України

Проте Україна та Росія по-різному інтерпретують послідовність виконання мінських домовленостей. Російська версія реалізації документа – спочатку вибори, потім кордон та виведення військ. Мета проста – якнайшвидше обрати легітимних для Києва та світової спільноти представників Донбасу, з якими Київ вступить у відкриті переговори. Наразі ці пропозиції відомі як «формула Штайнмаєра».

Україна ж наполягає на тому, що місцеві вибори мають відбутися після передання контролю над кордоном та виведення іноземних збройних формувань. Із погляду влади, виконання мінських домовленостей за російським сценарієм легітимізує ватажків «Л/ДНР» та блокує євроатлантичні устремління нашої країни.

Залиште свій коментар