Українцям перерахують пенсії за кілька тижнів: кому підвищать і чому це не допоможе

Українцям перерахують пенсії за кілька тижнів: кому підвищать і чому це не допоможе

В Україні липнева індексація пенсій не компенсує інфляцію. Реальний прожитковий мінімум для пенсіонера вже вдвічі вищий за мінімальну пенсію. Війна загострила наявні проблеми у Пенсійному фонді і тепер для того, щоб зберегти пенсії, українцям доведеться назавжди відмовитись від зарплат у конвертах.


Про те, як підвищать пенсії в липні й чому це не допоможе, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.

Як і кому підвищать пенсії?


Подальше підвищення пов’язане з перерахунком прожиткового мінімуму. Справа в тому, що за законом українці не можуть отримувати пенсії менше ніж 1 прожитковий мінімум і більше 10 прожиткових мінімумів. Окрім того, до цього показника прив’язані й надбавки за понаднормовий стаж.

Як підвищать виплати:


  • мінімальну пенсію з 1934 до 2027 грн;
  • максимальну пенсію з 19 340 до 20 270 грн;
  • надбавку за понаднормовий стаж – з 19,34 до 20,27 грн за рік.

Тобто якщо у червні ви отримали пенсію у розмірі 1934 грн (наприклад, вам не вистачало стажу), то після 1 липня зможете розраховувати вже на 2027 грн. Як завжди, більше пощастило «багатим» пенсіонерам. Для них підвищення становитиме вже 930 грн.

Чи вистачить грошей на індексацію?


Це питання залишається відкритим. Індексацію пенсій передбачено і бюджетом країни, і бюджетом Пенсійного фонду. Але вони розраховані без урахування повномасштабної війни, яка фактично позбавила бюджет левової частки надходжень.

У Мінсоцполітики OBOZREVATEL пояснили: індексацію ніхто не скасовував, вона має відбутися, проте щодо того, чи вистачить на неї грошей, поки ніхто не може відповісти. «Проводилося ж і під час війни березневе підвищення, перерахунок точно буде», – пояснили у відомстві.

І до повномасштабної війни ситуація із наповненням бюджету Пенсійного фонду була критичною. Почасти винна і сама влада: тіньова економіка розквітала, зарплати платили в конвертах, кількість фізосіб-підприємців зростала, а ось надходження до ПФУ – скорочувалися.

Пенсійна система, що діє в Україні, критично потребує реформування,і війна тільки загострила всі проблеми. Грошей фактично немає, а бюджет доводиться фінансувати за рахунок допомоги міжнародних партнерів.

Індексація не зарадить?

За ідеєю індексація пенсій має компенсувати зростання цін. Але у 2022-му це практично неможливо. Перше – вже у січні фактично прожитковий мінімум для пенсіонера складав 3,9 тис. грн. Як пояснила OBOZREVATEL вчена Лідія Ткаченко, цифра, яку використовують як прожитковий мінімум, «розрахункова», вона не відповідає реальним потребам на забезпечення мінімального рівня життя.

З урахуванням оціночної інфляції на 2022 рік у розмірі 20%, мінімальна пенсія цього року має становити 4680 грн. Тоді українці справді змогли б залишитися на рівні забезпечення мінімальних потреб. Проте мінімальну пенсію підвищать лише 1934 до 2027 грн. А це означає, що левова частка українців залишиться далеко за межею розрахункової бідності.

Ще одна проблема – кількість тих, хто працює

В Україні щороку кількість пенсіонерів скорочується на 150–300 тисяч людей. Але, незважаючи на це, дефіцит Пенсійного фонду зростає. Наприклад, якщо 2021 року «дірка» становила 195,3 млрд грн, то 2022-го збільшилася до 200,6 млрд (плановий показник). Така динаміка пояснюється, зокрема, і скороченням кількості платників податків.

Крім того, зростатимуть і вимоги до умов виходу на пенсію. Щоб вийти на заслужений відпочинок у 60 років, потрібно:

  • у 2022 році – 29 років трудового стажу;
  • у 2023-му – 30 років;
  • у 2024-му – 31 рік.

При цьому, за словами Ткаченка, українці виходять на заслужений відпочинок із середнім стажем у 31-32 роки. Імовірно, вже після 2024 року багато громадян не зможуть вчасно піти на пенсію. Ці цифри кардинально змінилися через війну.

Мільйони працездатних українок виїхали за кордон, десятки тисяч чоловіків захищають Україну, залишивши свою роботу. В умовах дефіциту надходжень до Пенсійного фонду ситуація після закінчення війни, коли міжнародні партнери перестануть дотувати бюджет і потрібно буде справлятися власними силами, може значно погіршитися.

Президент Володимир Зеленський вже анонсував «кінець тіньовій економіці» після війни. І це не питання політичних поглядів, тепер це буде питання виживання існуючої пенсійної системи. І поки нову в Україні не побудували, інших варіантів немає.

Усі українці, що працюють, будуть змушені легалізувати свої зарплати та сплачувати податки у збори, інакше пенсіонери ризикують залишитися ні з чим. А дефіцит Пенсійного фонду призведе до повного банкрутства.

Залиште свій коментар