У «Нафтогазі» пояснили, чому не вдалося підвищити тариф на транзит для «Газпрому»

У «Нафтогазі» пояснили, чому не вдалося підвищити тариф на транзит для «Газпрому»

Україна не змогла домогтися від «Газпрому» підвищення тарифу на транзит газу через те, що «Нафтогаз» не зміг довести необхідність цього в суді.
При цьому «Нафтогаз» за іншими вимогами в рамках Стокгольмського арбітражу вщент розбив російського монополіста. Про це заявив виконавчий директор НАК Юрій Вітренко, виступаючи на зустрічі з членами Energy Club, повідомив кореспондент OBOZREVATEL.

«Співробітники «Нафтогазу» при складанні документу-прохання до «Газпрому» не дотримали формальних вимог», – пояснив Вітренко.


Водночас топ-менеджер заявив, що всі інші вимоги України були задоволені. Зокрема, в рамках арбітражу зобов’язання «бери або плати» за попередні періоди, які стосувалися покупки газу у Росії, чи не вперше в історії європейських довгострокових контрактів були визнані кабальними і зменшені до нуля.

Як вдалося перемогти Росію в суді

«Незважаючи на те, що це європейська практика, в нашому контракті з РФ не було інших пунктів, які є в європейських контрактах. На цьому будувалася лінія захисту. Ми посилалися на секцію 36 законодавства Швеції. Вона стосувалася прасок та пральних машин. Нас потролили за це арбітри. Коли я це прочитав – думав, що ми точно пропали. Але це спрацювало», – сказав Вітренко.

За його словами, європейці були здивовані умовами контракту, який Україна підписала з РФ: «Ви ж юридично не могли таке виконувати!».

Що ця перемога дала Україні

За словами Вітренка, якби Україна не переглянула умови комерційної діяльності з «Газпромом», то вони б її у подальшому «вбили». Справа в тому, що РФ за правилом «бери або плати» вимагала від України близько $56,7 млрд плюс ледь не $15 млрд відсотків. Таких грошей взяти було б нізвідки.

«Якщо відкинути відсотки, було б $56,7 млрд. Але ми розуміємо масштаб цієї проблеми. Якби ми не змінили комерційні умови з «Газпромом», то жодне внутрішнє підвищення тарифів в Україні, жодні зовнішні зміни не врятували б «Нафтогаз» і Україну. $56,7 млрд – це третина всіх доходів держбюджету. Це вдвічі більше, ніж сумарні витрати на оборону, освіту і медицину», – сказав Вітренко.

Тепер ситуація змінилась: Україна заробляє на транзиті російського газу незалежно від того, чи здійснює Росія його фактичну прокачку. В січні ми за це отримали понад $578 млн. За даними Вітренка – це третина всіх доходів бюджету України у січні.

Залиште свій коментар


Loading...