Останні новини
Головна / Стрічка новин / Економіка / У “Нафтогазі” пояснили, чому не вдалося підвищити тариф на транзит для “Газпрому”

У “Нафтогазі” пояснили, чому не вдалося підвищити тариф на транзит для “Газпрому”

Україна не змогла домогтися від “Газпрому” підвищення тарифу на транзит газу через те, що “Нафтогаз” не зміг довести необхідність цього в суді.

При цьому “Нафтогаз” за іншими вимогами в рамках Стокгольмського арбітражу вщент розбив російського монополіста. Про це заявив виконавчий директор НАК Юрій Вітренко, виступаючи на зустрічі з членами Energy Club, повідомив кореспондент OBOZREVATEL.

“Співробітники “Нафтогазу” при складанні документу-прохання до “Газпрому” не дотримали формальних вимог”, – пояснив Вітренко.

Водночас топ-менеджер заявив, що всі інші вимоги України були задоволені. Зокрема, в рамках арбітражу зобов’язання “бери або плати” за попередні періоди, які стосувалися покупки газу у Росії, чи не вперше в історії європейських довгострокових контрактів були визнані кабальними і зменшені до нуля.


Як вдалося перемогти Росію в суді

“Незважаючи на те, що це європейська практика, в нашому контракті з РФ не було інших пунктів, які є в європейських контрактах. На цьому будувалася лінія захисту. Ми посилалися на секцію 36 законодавства Швеції. Вона стосувалася прасок та пральних машин. Нас потролили за це арбітри. Коли я це прочитав – думав, що ми точно пропали. Але це спрацювало”, – сказав Вітренко.

За його словами, європейці були здивовані умовами контракту, який Україна підписала з РФ: “Ви ж юридично не могли таке виконувати!”.

Читайте також:   Сразу в два раза: украинцев предупредили о новых тарифах на электроэнергию

Що ця перемога дала Україні

За словами Вітренка, якби Україна не переглянула умови комерційної діяльності з “Газпромом”, то вони б її у подальшому “вбили”. Справа в тому, що РФ за правилом “бери або плати” вимагала від України близько $56,7 млрд плюс ледь не $15 млрд відсотків. Таких грошей взяти було б нізвідки.

“Якщо відкинути відсотки, було б $56,7 млрд. Але ми розуміємо масштаб цієї проблеми. Якби ми не змінили комерційні умови з “Газпромом”, то жодне внутрішнє підвищення тарифів в Україні, жодні зовнішні зміни не врятували б “Нафтогаз” і Україну. $56,7 млрд – це третина всіх доходів держбюджету. Це вдвічі більше, ніж сумарні витрати на оборону, освіту і медицину”, – сказав Вітренко.

Тепер ситуація змінилась: Україна заробляє на транзиті російського газу незалежно від того, чи здійснює Росія його фактичну прокачку. В січні ми за це отримали понад $578 млн. За даними Вітренка – це третина всіх доходів бюджету України у січні.

Залиште свій коментар

Loading...