Тиск на Росію і припинення війни на Донбасі: головне з інтерв’ю Зеленського телеканалу «Дом». Відео
Президент України Володимир Зеленський дав велике інтерв’ю телеканалу «Дом». У ньому він назвав умови припинення війни на Донбасі та висловив упевненість, що тимчасово окуповані території повернуться до складу нашої країни.
За словами глави держави, першим кроком до врегулювання конфлікту на сході є припинення вогню. Запис бесіди з президентом, яка велася російською мовою, транслювався на YouTube (щоб подивитися відео, доскрольте сторінку до кінця).
Головне із заяв Зеленського
- Крим і Донбас повернуться до складу України.
- Росія в майбутньому пошкодує про захоплення півострова.
- На РФ потрібно тиснути, тому що вона – сторона конфлікту.
- Повернення світу в Україну на 90% залежить від однієї людини – російського президента Володимира Путіна.
- Україна не забуває про жителів окупованих територій, але і вони не повинні погоджуватися з окупацією.
- Щоб припинити війну на сході країни, потрібно перестати стріляти.
- Не всі росіяни ненавидять українців.
Про людей на окупованих територіях
Зеленський зазначив, що Україна пам’ятає про своїх громадян в ОРДЛО. Він заявив, що це все тимчасово, і людям на цих територіях не варто погоджуватися з окупацією.
«Дуже важливо, щоб нас чули люди, щоб бачили, що ми про них знаємо, любимо і пам’ятаємо. Вони з нами пов’язані нерозривною українською ниткою. У будь-якому випадку їх ніхто не залишить. Все це (окупація) – тимчасова історія», – сказав президент.
Про «ненависть» росіян до українців
Володимир Зеленський також висловив переконання, що не всі росіяни ненавидять українців. За його словами, багато з них підтримують єдину Україну, бачать Донбас українським, і їм соромно за Крим.
Про святкування Дня Незалежності України на окупованих територіях
Президент закликав українців в ОРДЛО та Криму бути обережними і святкувати 30-річчя незалежності тихо. Він застеріг їх від вивішування прапорів на балконах, оскільки це може бути небезпечним.
«Не варто, бережіть своє життя. Але дітям вдома треба говорити про те, хто вони», – підкреслив Зеленський.
Про кроки до миру на Донбасі й повернення окупованих територій
Також президент підкреслив, що перший крок для припинення конфлікту – перестати стріляти.
«Я завжди виступав за те, що перший пункт і «Мінська», і всіх домовленостей – і взагалі справа навіть не в «Мінську», і не в нашому ставленні до «Мінська», і справа навіть не в тому, який відсоток населення вірить у цей «Мінськ». Суть – припинення вогню… Потрібно хоча б перестати стріляти, щоб про щось говорити», – сказав Зеленський.
Водночас він зазначив, що сідати за стіл переговорів з озброєними людьми не можна.
Також глава держави пояснив, що на 90% мир на Донбасі залежить від однієї людини.
«Я все роблю для цього. Але, на жаль, не все від мене залежить. Сьогодні я вважаю – і президент Російської Федерації (Володимир Путін) знає мою думку – 90% успіху в питанні повернення Донбасу, миру в Україні, деокупації наших територій залежить від однієї людини», – сказав Зеленський, маючи на увазі Путіна.
Про тиск на Росію
Зеленський нагадав, що режим припинення вогню набув чинності рік тому – 27 липня, і він діяв 7 місяців, незважаючи на провокації «з того боку».
З огляду на цей досвід, глава держави зазначив, що перестати стріляти таки можна, була б політична воля Росії.
Президент також заявив про необхідність тиску на Росію, оскільки вона є стороною конфлікту, незважаючи на те, що вона намагається уникнути цього словосполучення.
«У нас було кілька неприємних засідань у відеоформаті в Мінську, коли і німецька сторона, і французька намагалися якось акуратно заявляти, що Росія – сторона конфлікту. Ось ця акуратність не працює. Всі повинні розуміти, що в Тристоронній контактній групі сторони конфлікту – Україна і Росія», – пояснив Зеленський.
Про роздачу російських паспортів на Донбасі та залучення українців до голосування в РФ
Президент України назвав дії Росії щодо паспортизації в ОРДЛО однозначним порушенням міжнародного права. А участь українців, котрі набули громадянства РФ, у голосуванні на виборах до Держдуми, за його словами, схожа на рабство.
«Спочатку роздають паспорти Російської Федерації, а потім вони говорять про захист свого населення. Ось чому це небезпечно, і це перше. А друге – вибори в Держдуму або ще кудись. Вони садять українців із цими паспортами – особливо в комунальних підприємствах, садках, школах – в автобуси, вивозять, змушують голосувати. Все це рабство якесь», – пояснив Зеленський.
Водночас він вважає, що не можна однозначно оцінювати людей, які отримали російські паспорти, тому що для них це може бути вимушеним заходом.
«Людей не можна ділити за паспортом. Людину потрібно зовсім по-іншому сприймати. Є вимушені в житті заходи. І ми всі, не пройшовши через такі випробування, не можемо оцінити це до кінця правильно і адекватно», – зазначив президент.