Світ накриває енергетична криза. Ціна газу в Європі вперше перевищила $1000, у нафти теж рекорд

Світ накриває енергетична криза. Ціна газу в Європі вперше перевищила $1000, у нафти теж рекорд

Ціни на газ в Європі встановили новий рекорд, уперше в історії перевищивши $1000. Одночасно з цим нафта на світових ринках подорожчала до максимуму за 3 роки. Європа вже зіткнулася з наслідками енергокризи: закриваються енергетичні компанії і заводи, підвищуються тарифи для населення. Українці теж відчують зміни, але не в платіжках за комуналку – замість цього в країні можуть подорожчати продукти та інші товари.
Вранці 28 вересня ціна на газ за індексом TTF досягла $1032 за тис. кубометрів, свідчать дані біржі ICE Futures. Попередній історичний максимум ціни на газ було зафіксовано в 2018 році ($969). Причому це було вже наприкінці зими, і тоді в ЄС прийшов небувало холодний погодний фронт «Звір зі Сходу». В Азії, де дефіцит електроенергії переживає Китай, газ 28 вересня виявився ще дорожчим – $1042.

Ціна еталонної марки Brent при цьому перевищила $80 уперше з жовтня 2018 року. Вартість бареля піднімалася до $81,69, свідчать дані Investing. Чорне золото дорожчає через зростання попиту напередодні зими. При цьому запаси палива по всьому світу скорочуються.


Нафта не коштувала так дорого впродовж останніх 3 років

Як рекордні ціни на газ і нафту вдарили по різних країнах?

  • Тарифи для населення зросли в середньому на 11,5% у Німеччині, наприкінці осені вони можуть збільшиться ще на 13%. Середньостатистична німецька сім’я, яка зараз платить за комуналку 1516 євро на рік, буде платити ще 172 євро. У Франції з 1 вересня тарифи зросли на 8,7%.
  • Через рекордні ціни у Великій Британії вже зупинилися 2 заводи з виробництва добрив.
  • За даними Goldman Sachs Group, є ризик вимкнення електроенергії цієї зими. Особливо якщо морози погіршать і без того винятково низькі запаси газу в Європі, пише Bloomberg.
  • Дефіцит газу загрожує Європі зростанням цін і перебоями з продовольством, пише BBC. У деяких країнах уже не вистачає добрив, нічим оглушати свиней на бійнях і т.д.
  • У Великій Британії закриваються енергокомпанії: на початку 2021-го їх було 70, а вже до кінця року може залишитися всього 10. 5% уже припинили роботу через ціни на газ. Серед них –People’s Energy (Единбург, Шотландія), яка поставляла газ і струм у 350 тис. будинків і 1 тис. підприємств, і Utility Point (Дорсет, Англія) з 220 тис. клієнтів.
  • Британію також охопила паливна криза. На АЗС шикуються черги, почалася мобілізація військових. Проблеми виникли через гостру нестачу водіїв – бензин і «дизель» є, але його немає кому доставити на заправки.
  • У Китаї через дефіцит електроенергії почали зупинятися заводи. Криза зачепила, зокрема, підприємства Apple і Tesla, близько 15 китайських компаній і 30 тайваньських, чиї виробничі потужності розташовані на території КНР. Аналітики Nikkei вважають, що криза вдарить не тільки по Китаю, але і по всьому світу – під загрозою опинилися глобальні ланцюжки поставок.

Чого чекати Україні?Ринкові ціни на газ в Україні формуються з урахуванням європейських, а тому ростуть слідом за індексом TTF. Ціна на газ для населення розраховується, виходячи з його ринкової вартості.

Тобто ціни на газ для українців повинні були б рости, але здебільшого цього не відбувається. Справа в тому, що переважна більшість побутових споживачів в Україні обслуговуються на річному тарифі з фіксованою ціною. Такі тарифи з’явилися у постачальників і 1 травня 2021 року, а вартість газу в них зафіксована до 30 квітня 2022-го.

Однак є й ті, у кого ціна виростає слідом за європейською. Це споживачі, які обслуговуються за місячними тарифами. Ціни в них постійно змінюються залежно від ситуації на ринку газу. На жовтень найвищий місячний тариф встановлює ціну в 31 грн за «куб» газу.

Але, незважаючи на фіксовані «газові» платіжки, українці все ж можуть відчути наслідки енергокризи на власних гаманцях. Як розповів OBOZREVATEL директор з інтегрованих комунікацій «Нафтогаз України» Максим Білявський, промислові тарифи на газ в Україні все ж ростуть слідом за європейськими. А тому логічним наслідком будуть подорожчання товарів і послуг.

«Варто очікувати, що з якоюсь інертністю можуть зрости ціни на продовольчі товари і споживчі послуги. Адже собівартість продукту, який виробляється в Україні, буде рости», – спрогнозував Білявський.

Залиште свій коментар


Loading...