США пообіцяли побудувати в Україні новий енергоблок: навіщо це американцям і чи є ризики
Українська державна компанія «Енергоатом» підписала меморандум з американською енергетичною компанією Westinghouse Electric. Це сталося під час офіційного візиту до Вашингтона президента України Володимира Зеленського. Американці будуть спільно з українцями будувати новий енергоблок Хмельницької АЕС. У планах ще 4 таких енергоблоки. Загальна вартість проєкту – 30 млрд доларів.
Чи означає цей меморандум, що будівництво скоро почнеться, і хто більше виграє від проєкту: Україна чи США – розбирався OBOZREVATEL.
У чому суть документа?
Підписання меморандуму означає, що компанії «Енергоатом» і Westinghouse Electric будуть співпрацювати і розглядати можливість будівництва в Україні реакторів АР1000 потужністю приблизно 1,1 ГВт.
Керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначає: «У довгостроковій перспективі застосування американської технології AP1000 – апробованої реакторної установки покоління III + потужністю близько 1100 МВт із системами пасивної безпеки й унікальними особливостями з погляду стандартизації, які дозволяють скоротити терміни і вартість будівництва, – дасть «Енергоатому» можливість забезпечувати високий рівень безпеки, надійну роботу атомної генерації, її інноваційність та дбайливе ставлення до навколишнього середовища».
Але при цьому варто розуміти, меморандум – це ще не договір про будівництво, а лише декларація про наміри. Він не є гарантією того, що хоча б один енергоблок узагалі буде побудований.
«Ніхто жодних угод про будівництво не підписував, – підкреслює директор спеціальних проєктів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев. – Ніхто не збирається поки нічого будувати».
Економіст Олексій Кущ також додає, що ніяких договорів про будівництво «Енергоатом» підписати й не міг. Адже за нашим законодавством такі закупівлі можна робити тільки з проведенням міжнародних тендерних процедур. «Поки це медійна і маркетингова затія», – говорить експерт.
Навіщо співробітництво Україні?
Безсумнівно, Україні потрібно модернізувати свої атомні електростанції, адже їхні терміни експлуатації добігають кінця. Тільки 3 енергоблоки з 15 активних були побудовані в роки незалежності. Решту ж запустили ще за Радянського Союзу. Найближчим часом частину енергоблоків повинні вивести з експлуатації.
Передусім нам потрібно завершити 2 реактори Хмельницької АЕС, адже вони вже практично побудовані. Самі побудувати реактор ми не можемо, тому доводиться шукати партнерів.
Зі свого боку Рябцев припускає, що Україні в перспективі більше потрібні не великі реактори, а модульні. Адже основною проблемою нашої енергосистеми є дефіцит високоманеврових потужностей (ті, які можуть змінювати потужність протягом доби).
«Значно більший інтерес становить другий підписаний «Енергоатомом» меморандум із компанією NuScale, яка єдина в світі у своєму розпорядженні має технології малих модульних реакторів. Такі реактори дозволяють балансувати потужності», – говорить Рябцев.
Навіщо це Штатам?
Загалом США не є провідною країною у сфері будівництва енергоблоків. У 1979 році на одній з американських АЕС сталася аварія, і після цього всі проєкти з будівництва атомних станцій і енергоблоків у США були заморожені. Фактично країна втратили свій безперервний досвід у галузі та почала відновлювати його лише близько 10 років тому.
Westinghouse також не ключова компанія на цьому ринку. До всього, вона не так давно пройшла процедуру банкрутства і зараз «оговтується» від нього.
Історія реалізації проєктів у Westinghouse не дуже гарна. Один енергоблок АР1000 вона побудувала в Китаї. Зараз він працює. Будівництво ще чотирьох енергоблоків планувалося в США, але тут виникли проблеми.
«Тільки 2 з них будуть, найімовірніше, добудовані, – говорить Рябцев. – Від добудови ще двох компанія відмовилася. Ці два, які будують, перетворилися на довгобуди. Вони зводяться більш ніж 10 років кожен. На їхнє будівництво вже пішло понад 25 млрд доларів».
Як стверджує Кущ, Westinghouse зараз активно намагається повернутися на ринок, тому їм потрібен був меморандум з Україною як своєрідне клієнтське портфоліо. «Тепер вони можуть сказати, що будуть на 30 млрд доларів будувати реактори в Україні», – говорить економіст.
Найбільше компанія зацікавлена в добудові енергоблоків Хмельницької АЕС. Перш за все тому, що з цієї АЕС може бути запущений енергоміст Україна – ЄС. Електроенергія з цього енергоблоку буде експортуватися в європейську енергосистему.
Чи є ризики?
Хоч компанія Westinghouse і робить акцент на безпеці своїх реакторів, Кущ підкреслює, що історії спостереження за цими реакторами поки немає, і це створює перші ризики:
«Це абсолютно невідоме з погляду перспективної експлуатації обладнання. Тож Україна перетворюється на «ядерний шоу-рум», де для багатших клієнтів, тієї ж Індії або інших країн, будуть показувати, як це все працює на практиці. Якось не дуже хочеться бути полігоном для відпрацювання нових технологій».
Також варто зазначити, що «Енергоатом» давно співпрацює з Westinghouse у сфері поставок палива для ядерних реакторів. На думку Куща, якщо Westinghouse займеться ще й добудовою наших реакторів, компанія може повністю роздобути наш ринок, і вітчизняна галузь видобутку урану занепадатиме.
І ще один ризик. Навіть для добудови одного енергоблоку Хмельницької АЕС нам потрібно близько 4 млрд доларів. У «Енергоатому» таких грошей немає, кошти напевно доведеться залучати через кредити. Кущ побоюється, якщо гроші не віддадуть, «Енергоатом» може стати банкрутом і перейти в управління іноземної компанії. А разом із тим дешева електроенергія для України закінчиться.
Загалом Україні потрібні нові ядерні енергоблоки, адже побудовані раніше потужності не можуть служити вічно. У той же час експерти підкреслюють, що американці через свій нестабільний досвід у сфері побудови ядерних реакторів – не найкращі для нас партнери. Набагато більш стабільно в цій галузі працює Японія або Франція. До того ж, хоч американські реактори і є інноваційними, але їх по світу поки одиниці, і працюють вони не так давно. Який буде результат цієї роботи – покаже тільки час. І чи потрібно нам бути майданчиком для таких випробувань – також питання.