Росію можуть позбавити доступу до доларів: Байден пригрозив ударом по банках

Росію можуть позбавити доступу до доларів: Байден пригрозив ударом по банках

У разі нападу Росії на Україну Сполучені Штати можуть ввести масштабні санкції, які вдарять по російських банках. Зокрема, як заявив американський президент Джо Байденостанні втратять доступ до розрахунків у доларах.


«Ми перебуваємо в становищі, коли згодом це матиме серйозні економічні наслідки. Наприклад, усе, що пов’язано з доларами, якщо вони вторгнуться. Вони заплатять. Їхні банки не зможуть мати справу з доларами«, – заявив Байден на пресконференції, повідомляє пресслужба Білого дому.

Президент зазначив, що обсяг санкцій також залежатиме від масштабу агресії. Так, якщо це буде незначна військова операція – країни Заходу можуть по-різному відреагувати.


Байден заявив, що у військовому відношенні РФ має значну перевагу. Проте за вторгнення країна заплатить високу ціну – негайно, у короткостроковій, середньостроковій та довгостроковій перспективі.

За словами глави Білого дому, російський президент Володимир Путін все ще не хоче повномасштабної війни. «Чи думаю я, що він перевірить Захід, Сполучені Штати і НАТО так серйозно, як тільки зможе? Вважаю, що так. Але я гадаю, що він заплатить за це серйозну і дорогу ціну… І я думаю, він пошкодує, що зробив це», – підсумував Байден.


У США вже неодноразово попереджали Росію про серйозні наслідки у разі, якщо російська армія вчинить вторгнення на територію України. Санкції можуть ввести проти російських банків, топчиновників, газопроводу «Північний потік-2», а також відключити країну від системи SWIFT. Американська влада заявляє, що передусім йдеться про економічні санкції, якщо напад РФ відбудеться.

До речі, про санкції проти російських банків ведуться розмови ще з кінця 2021 року. Фахівці кажуть, що обмеження, які застосовуються до окремих фінустанов, можуть завдати удару всьому сектору. А деякі вказують, що санкції щодо окремих банків були б більш серйозним заходом, ніж відключення країни від системи SWIFT.


«Санкції на всі транзакції з російськими банками і заморожування активів були б більш ефективними і цілеспрямованими, ніж відключення SWIFT. Воно стало б дійсно корисним тільки після широких фінансових санкцій США, Великобританії та Європейського Союзу, – цитує Reuters Браяна О’Тула, співробітника аналітичного центру Atlantic Council.

Що таке SWIFT?

Це міжнародна міжбанківська система передачі та здійснення платежів. До неї підключено понад 11 тис. найбільших організацій майже у всіх державах світу. Це не платіжна система, як VISA або MasterCard, а зручний і дешевий інтерфейс інформаційного супроводу міжбанківських платежів.

По суті, це найбільша система передачі даних, яка дозволяє здійснювати фіноперації в максимально короткі терміни. Тож, якщо країну відключають від SWIFT, її зовнішньоекономічні операції опиняються під загрозою.

Коли банку потрібно відправити платіж до іншого банку, він готує повідомлення, шифрує його за допомогою спеціальної програми, а потім відправляє через термінал своєму контрагенту. Усе це відбувається в межах SWIFT.

Усередині країни обійти таку систему досить легко – можна створити альтернативу. Проте використовувати міжнародні платежі буде важко, адже з кожним окремим контрагентом доведеться домовлятися про використання іншої системи замість SWIFT.

Але у Білому домі не виключають жодних інструментів тиску на РФ у разі ескалації ситуації на кордоні з Україною. Це стосується також і можливості відключення Росії від SWIFT.

«Не виключається жоден із варіантів. Ми продовжуємо тісно консультуватися з європейськими колегами щодо серйозних наслідків для Росії, якщо вона вторгнеться в Україну», – заявила прессекретарка американського президента Джен Псакі на брифінгу, свідчить стенограма на сайті Білого дому.

Як повідомляв раніше OBOZREVATEL, у США та країнах Європи зважують санкції, спрямовані проти найбільших банків Росії та здатності країни конвертувати рублі у долари та інші іноземні валюти. Такі обмеження можуть ввести в разі вторгнення РФ до України.

Крім того, США можуть обмежити можливість інвесторів купувати російські боргові зобов’язання на вторинному ринку. Це означає, що РФ не зможе брати кредити за кордоном, а обмеження з обміном валюти для банків можуть ускладнити зовнішню торгівлю та фіноперацію самих банківських установ.

Залиште свій коментар