ПриватБанк розділять і продадуть, тисячі співробітників звільнять: що чекає українців

ПриватБанк розділять і продадуть, тисячі співробітників звільнять: що чекає українців

ПриватБанк до 2024-го розділять на «поганий» і «хороший» банки, «хороший» продадуть. До цього моменту фінансова установа закриє частину відділень і звільнить тисячі співробітників. Таку стратегію вже затвердив Кабмін.


Про те, які ще нововведення в банківському секторі очікують на українців і як продаж може вплинути на клієнтів, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Навіщо розділять ПриватБанк?


Банк хочуть продати до 2024-го, але розв’язати всі його проблеми (про них читайте нижче) до цього моменту, ймовірно, не зможуть. Тому й вирішили розділити фінансову установу. В «поганому» банку зосередять усі проблемні активи, а в «хорошому» залишать ті, що працюють.

Потім продадуть або банк цілком, або ж тільки «хороший» банк, якщо «погані» активи відлякають покупців. На клієнтів такий поділ ніяк не вплине, мова йде тільки про операційну діяльність. Серед головних проблем банку – суперечки з минулими власниками й величезна кількість кредитів, які не працюють (які не повертають).


Кредитний портфель «Привату» – 248,4 млн грн, з них 71,2% – проблемні борги (якщо виплати затримали більш ніж на 90 днів). У пресслужбі Нацбанку пояснюють: з одного боку, тривалий час в Україні дуже слабко перевіряли платоспроможність клієнтів перед видачею кредитів, а з іншого – власники банків видавали борги пов’язаним компаніям, а потім переставали їх виплачувати.

Де найбільше поганих кредитів

У середньому в Україні частина проблемних кредитів становить менш ніж 40%, причому держбанки посідають лідерські позиції. За всі неоплачені борги платять клієнти. Через таку ситуацію банки не можуть ставити низькі кредитні ставки: ті, хто виплачує кредити, змушені погашати і свій, і чужий борг.


Українці не повертають кредити в банках

Ще одна велика проблема «Привату» – близько 100 судів зі старими власниками. Це також може стати перешкодою на шляху до продажу фінустанови.

Що ще хочуть змінити?

ПриватБанк має залишитися лідером за кількістю клієнтів, виданих кредитів та залучених депозитів. Збільшити кредитування малого і середнього бізнесу, скоротити витрати з 11,4 до 8,3 млрд грн. Цього хочуть досягти зокрема і закривши 300 відділень та звільнивши 6000 співробітників.

З останнім пунктом не згодні в профспілці банку. Там уже складають звернення з проханням скоротити витрати не за рахунок зарплат, а знизивши витрати на авто, охорону, камери, паркани, піар. У коментарі OBOZREVATEL глава профспілки «Привату» Максим Шевченко розповів: всього в банку працює 22 тис. співробітників, звільнити хочуть майже 30% із них.

«Мої відчуття, як співробітника банку, який відпрацював 19 років, – стратегія розроблена міжнародною консалтинговою компанією. Дуже мало внутрішньобанківських моментів, це стандартна стратегія. Керівництво банку має стійку позицію не обговорювати всередині компанії будь-які плани. У нас чіткий поділ: наглядова рада, правління обговорюють плани, а ті люди, які нижчі за посадою, які дійсно забезпечують роботу банку, в цьому не беруть участі», – обурився Шевченко.

З ПриватБанку звільнять тисячі співробітників

За його оцінками, тільки за рахунок закриття 300 відділень із банку можуть звільнити понад 4 тис. Співробітників. Причому закриття проходить і зараз, попри те, що 90% відділень приносять прибуток.

«Є велике питання, навіщо так масштабно скорочувати відділення. Понад 90% відділень банку є прибутковими. Є в Полтаві факт закриття прибуткового відділення. Вони мали півтора мільйона прибутку на місяць, але банк не влаштувало, що оренда там на 7 тис. грн більша, ніж у середньому в тому районі. Ось через різницю 7 тис. грн закрили відділення, яке приносить півтора мільйона на місяць», – розповів голова профспілки.

У стратегії йдеться, що за рахунок скорочення штату вдасться заощадити 1,7 млрд грн на рік (скоротяться також витрати на утримання приміщень, комунальні послуги тощо). Також у плані вказали, що необхідно розробити наступні кроки для оптимізації витрат.

Мета – інформувати клієнтів, щоб вони зверталися по допомогу тільки у виняткових ситуаціях, а в інших випадках займалися самообслуговуванням. Також у банку хочуть ввести плату за ті послуги, які клієнти можуть самі замовити в банківському додатку.

Загалом, ні поділ «Привату», ні закриття відділень безпосередньо на клієнтів відчутно не вплине. Водночас, як видно зі стратегії, українцям варто звикати до самообслуговування.

Залиште свій коментар