Потрібно відрубати пуповину від російської імперії: як Литва змогла злізти з «газової голки» Кремля

Потрібно відрубати пуповину від російської імперії: як Литва змогла злізти з «газової голки» Кремля

Глава комітету закордонних справ Сейму Литви Жигімантас Павіліоніс розповів, як його країні вдалося стати енергетично незалежною від Росії. Для цього було побудовано морські термінали для нафти, а також термінали для зрідженого газу.


Після цього ціни на газ впали втричі, сказав політик в ефірі ток-шоу «Право на владу» у четвер, 11 листопада. За словами Павіліоніса, останньою крапкою стала ситуація, коли Володимир Путін пообіцяв Литві дешеві ціни, якщо «Газпром» зайде до країни.

«Путін нас обдурив. Він сказав: зайде «Газпром» до Литви – платитимете найдешевші ціни. Ми продали свій газопровід РФ і почали платити найбільшу ціну. І тоді ми зрозуміли: це був обман, і, якщо ми вже завоювали свою незалежність і стали членами ЄС та НАТО, треба відрубувати всі канали від РФ. Тому що Росія – це окупант, вбивця», – сказав політик.


Жигімантас Павіліоніс

2006 року, коли Литва лише починала створювати свій енергетичний ринок, у США заявили, що не дадуть Путіну енергетичними інструментами вбивати волю інших країн.

«Путін так засмутився, що закрив нафтопровід «Дружба» в Литву. Сказав, що потрібно полагодити. Досі лагодить людина», – зазначив Павіліоніс.


Він розповів, що у Литві побудували нафтотермінал у морі та купують нафту «звідки хочуть». Крім того, було створено термінал зрідженого газу. Тоді ціни впали втричі.

«Зараз ми купуємо цей зріджений газ звідусіль. Ціна втричі менша, ніж ви платите. Це ціна ринку», – додав політик.


Жигімантас Павіліоніс та Наталія Мосійчук

Він зазначив, що спочатку було складно, особливо переконати народ у тому, що відмовитися від газу РФ – це необхідний захід. Політик поділився спогадами, коли у нього з’явилася перша дитина –тоді у квартирі було холодно й не було гарячої води.

«Це важко, але ти отримуєш свободу вибору, ринок, друзів – вільних від Вашингтона до Парижа», – сказав Павіліоніс.

Він закликав Україну також також не підсаджуватися на газову голку Росії, а наслідувати приклад Литви. Політик висловив переконання, що наша країна має всі шанси стати однією з найбагатших у Європі.

«Ми за вашу свободу воюватимемо. Ми розуміємо: немає взагалі вибору для таких країн, як ваша. Або ви загинете під танками РФ або будете дуже багатими і вільними, як ми. Коли я дивлюся на вашу землю і на ваших людей, я розумію: ви будете одним із найбагатших народів Європи, якщо підете нашим шляхом. А якщо підете шляхом Путіна, то просто будете рабами», – підкреслив Павіліоніс.

Залиште свій коментар