Перші наслідки мобілізації в Росії вже настали: що сталося в агресора

Перші наслідки мобілізації в Росії вже настали: що сталося в агресора

Росія з 21 вересня розпочала мобілізацію. Президент РФ Володимир Путін назвав її «частковою» (такого визначення в законодавстві немає), крім того, він заявив про підтримку «референдумів» на тимчасово окупованих територіях України.


У підсумку фондовий ринок агресора упав, долар почав дорожчати, а західні країни заявили про нові санкції. Про те, які наслідки мобілізації вже настали, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Перші результати мобілізації у Росії з’явилися. І окупантам це не допоможе


Акції російських компаній обвалилися на тлі новин про нібито часткову мобілізацію в Росії (хоча насправді це перша хвиля повноцінної мобілізації). Поки Путін відправляє наступні сотні тисяч солдатів на смерть в Україні, росіяни стрімко біднішають.

Акції «Газпрому» подешевшали на 9,62%, Сбербанк втратив 8,47%, «Лукойл» – 10,47%, «Роснефть» – 10,61%. І це лише за перший день. Водночас вартість квитків на літаки, навпаки, стрімко зросла. Наприклад, згідно з гугл-квитками, всього за добу переліт до Баку з Москви подорожчав з 18 тис. грн до 152 тис. грн. Так росіяни сприйняли ініціативу Путіна.


Почав дешевшати і рубль, щоправда, поки йдеться про незначне подорожчання долара (усього на кілька рублів). Тут варто додати, що рубль після початку повномасштабної війни фактично став валютою, що не конвертується. Тому орієнтуватись на цей показник не варто.

Загалом, як і після початку повномасштабного вторгнення, російську економіку накрила хвиля паніки. Згодом вона спаде, а мобілізація зачепить невеликий відсоток чоловіків, тож на демографічну ситуацію не вплине. Однак може спровокувати невдоволення та розкол усередині РФ (щонайменше серед еліт).


Путін намагався створити для російського бізнесу умови «ворожого Заходу, де можуть забрати активи», і Росії як «тихої гавані, де потрібно зберігати гроші». Тепер ілюзія «тихої гавані» остаточно пропадає для всіх: Росія веде криваву і загарбницьку війну, і якщо раніше від населення та бізнесу потрібне було мовчання, то тепер доведеться помирати за імперські амбіції Путіна.

Санкції не змусять на себе довго чекати

Воєнна ескалація, намір провести незаконні референдуми на окупованій території України вже викликали реакцію з боку західних лідерів. Наприклад, про нові санкції заявив високий представник ЄС із зовнішньої та безпекової політики Жозеп Боррель.

Головне питання – які це можуть бути санкції. Насправді дієвий механізм впливу на агресора лише один: повністю відмовитись від усіх його енергоресурсів. Ще недавно це здавалося неможливим кроком у перспективі найближчих двох-трьох років. Але ситуація кардинально змінилася.

Наразі частка російського газу в імпорту блакитного палива в ЄС становить лише 9%. Росія намагається натиснути на Євросоюз і тому скорочує постачання, відключила «Північний потік» та вимагає зняття санкцій. Якщо у відповідь ЄС зовсім відмовиться від блакитного палива з країни-агресора, це завдасть критичного удару по російській енергетичній галузі.

«Мій прогноз на найближчі три місяці – Росія не запустить «Північний потік», – каже експерт Максим Білявський. Але й після трьох місяців, якщо ситуація не зміниться, постачання можуть не відновити». Росія одночасно не зупиняє свої свердловини і не змінює обсяги газу. Цьому заважає потужність інфраструктури – до Азії той обсяг, який продавали ЄС, перенаправити не можуть. Що РФ робить? 80% того газу, що раніше йшов на європейський ринок, – його спалюють. Серед іншого на компресорній станції «Портова», – говорить Білявський.

Якщо ЄС таки ухвалить рішення і відмовиться від російського газу, це паралізує бюджетотвірну галузь РФ на десятиліття.

Вже зараз видобуток газу в Росії зменшився на 56,8 млрд куб. м (15,9%) – лише за 9 місяців, коли ще санкції не почали діяти, експорт скоротився на 38,8%, а отже, видобуток скорочуватиметься й надалі. За серпень доходи від експорту нафти та газу впали на 13% (!), до 11,1 млрд дол. Навіть зростання цін на енергоресурси не врятує російську економіку.

Ситуація для РФ лише погіршуватиметься. Наприкінці року ЄС майже припинить купувати російську нафту, почнуть діяти обмеження на нафтопродукти. І якщо ЄС відмовиться і від російського газу, незабаром Путіну доведеться не лише шукати людей для війни, а й гроші на неї.

Залиште свій коментар