Курс долара в Україні показав несподівану динаміку: скільки заплатимо в листопаді

Курс долара в Україні показав несподівану динаміку: скільки заплатимо в листопаді

У жовтні курс долара в Україні опустився до рекордно низької за півтора року позначки в 26,2 грн. Це несподіваний для валютного ринку поворот: традиційно восени американська валюта значно дорожчає, проте 2021-й став винятком.
Прогнози експертів про те, скільки коштуватиме долар у листопаді, розходяться. Одні припускають подальшу девальвацію, інші ж чекають зростання до 27,4 грн за долар.

Про те, що і як вплине на курс, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.


Чому долар в Україні так і не подорожчав?

У листопаді ситуація на валютному ринку істотно не зміниться, упевнена аналітикиня Concorde Capital Євгенія Ахтирко. Ще кілька місяців тому експертка прогнозувала девальвацію, тепер же, виходячи з чинних факторів, прогноз залишається вкрай стриманим: долар буде коливатися біля чинних позначок або ж незначно подешевшає.«Найімовірніше або продовження слабкого зміцнення курсу, або стабілізація на тих рівнях, які є зараз», – говорить аналітикиня. За її словами, курс утримується завдяки гарному торговому балансу, який зберігся ще з минулого року.

Торговий дефіцит залишається на низькому рівні до того ж обсяги експорту – рекордні за 9 років. «У країні достатньо високий приплив валюти від експорту протягом тривалого часу, – розповідає Ахтирко. – Причому попит на валюту з боку імпортерів не такий високий. Це створює балансове значення. Внаслідок того, що пропозиція перевищує попит, курс зміцнюється».

Як змінювався курс долара в Україні

За словами експертки, різкого розвороту торгового балансу до кінця року не очікується, незважаючи на те, що кон’юнктура на світових ринках щодо українського експорту погіршилася. Але зараз повинен вирости експорт агропродукції, тому ще деякий час торговий баланс буде в хорошому стані. Це, на думку Ахтирко, має тримати гривню.

Що вплине на курс долара:

  • рекордні обсяги експорту;
  • високі ціни на газ у Європі;
  • низький дефіцит торгового балансу;
  • високі експортні виручки аграріїв.

Більш сміливі оцінки озвучує глава Центру макроекономічного моделювання Київської школи економіки Юрій Шоломицький. За його словами, на курс впливатиме висока ціна на газ та інші енергоносії. Їх подорожчання тисне на платіжний баланс.

«Для того, щоб скорегувати цей вплив, потрібна буде невелика девальвація. Але я поки не бачу, щоб вона могла бути сильною. Курс може бути на рівні 27,3-27,4 грн за долар. Це не максимальний, але обережний курс ближче до верхньої межі», – стверджує експерт.

За словами Шоломицького, зараз на курс валют впливає і багато позитивних факторів. Наприклад, в Україні був хороший урожай, який зараз іде на експорт. Відповідно, є і приплив валюти в бік держави. Також важливу роль для курсу відіграє прогрес у переговорах із МВФ. Це є чинником спокою і більшої впевненості для іноземних інвесторів.

«Зараз у всіх країнах ідуть інфляційні процеси. Наша інфляція – частина загальносвітової тенденції. Але в нас загалом ситуація збалансована і критичних коливань курсу не буде», – говорить фахівець.

Чим може нашкодити дешевий долар?

Разом зі зміцненням гривні знижуються валютні надходження в бюджет (передусім за рахунок скорочення надходжень з митниці, акцизних платежів). З іншого боку, менше потрібно витрачати на погашення та обслуговування зовнішніх позик.

За даними Міністерства фінансів, унаслідок рекордного за багато років зміцнення курсу долара в 2019-му держава заощадила на кредитних платежах удвічі менше, ніж втратила від надходжень.

Також дешевий долар знижує виручки експортерів у гривневому еквіваленті. А ось для населення більше плюсів: стабілізуються ціни на нерухомість (закріплені в валюті), є ймовірність зниження цін на імпортну продукцію (а це четверта частина споживчого кошика).

Залиште свій коментар


Loading...