Казахські слідчі підозрюють одного з «організаторів протестів» у «зв’язку з Україною». Такі «висновки» силовики зробили після проведення масових обшуків у помешканнях активістів.


Протести нібито «контролювали з України»

У казахських ЗМІ заявляють, що нібито організаторами протестів у Костанаї «керував громадянин України». Однак за версією слідства він же нібито є колишнім мешканцем міста.

Один із активістів перед обшуками, як стверджують місцеві ЗМІ, нібито передав адміністрування в чатах «для подальшої роботи» своєму «спільнику з України». У цих чатах нібито «організатори» закликали до «злочинних протестів».


Однак казахські слідчі як і ЗМІ не зупинилися на цьому. За їхніми даними, ці чати буцімто існують ще з жовтня 2021 року, але до січня цього року була неактивною. Крім того, там стверджують, що «організатори», яких після обшуку затримали силовики, були в чаті з іншими активістами з 8 міст Казахстану для буцімто координації протестів.

Більше інформації поки що слідчі не повідомляють.

Протести в Казахстані: головне

  • Масові протести в Казахстані спалахнули 3 січня 2022 року. Спершу причиною стало підвищення вартості газу вдвічі. Однак після того, як влада виконала вимоги – мітингувальники не розійшлися. У них з’явилися політичні вимоги – зокрема повалення впливу першого президента Нурсултана Назарбаєва та боротьба з корупцією.
  • На фоні загострення протестів, президент Касим-Жомарт Токаєв відправив уряд у відставку, змістив Назарбаєва з посади голови Радбезу Казахстану та закликав ОДКБ ввести війська.
  • Організація Договору колективної безпеки (Вірменія, Білорусь, Киргизстан, Таджикистан і Росія) ввела свої війська. Так звані «миротворці» брали участь у зачистках, зокрема в аеропорті міста Алмати.
  • Через протести в країні був відсутній доступ до інтернету, а подекуди і мобільний зв’язок. Також були випадки мародерства. По всій території Казахстану Токаєв оголосив режим надзвичайного стану.
  • За словами Токаєва, протести вдалося придушити. Влада почала переслідування активістів, а ОДКБ з 13 січня виводитиме свої війська.

Більше про події в Казахстані в нашому сюжеті: дивіться відео