Гармаш: якщо Путін програє на Донбасі, ми можемо гнати його по Росії. Інтерв’ю
Якщо Україна зможе перемогти на Донбасі, тимчасове перемир’я у війні з Росією не знадобиться. ЗСУ зможуть гнати ворога до кордону, а краще ще й за кордон, щоб відбити у російського населення бажання воювати.
Президенту країни-агресора Володимиру Путіну важливо оголосити про перемогу 9 травня. Задля символічної дати Кремль кидатиме на фронт недосвідчених бійців, і це вигідно Україні.
Таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZREVATEL висловив представник України у Тристоронній контактній групі, журналіст Сергій Гармаш.
– Який договір можливий у нинішній ситуації між Україною та Росією?
– Я вважаю, що будь-який переговорний процес повинен мати якусь конкретну мету. Мета ця виходить з можливостей сторін. Якщо ми можемо відбити удар противника і відкинути його на територію Росії, то, звичайно, нам взагалі немає сенсу ставити питання про будь-які компроміси. Нам потрібно виганяти ворога й домовлятися з РФ і з нашими партнерами. Що, власне, вони роблять.
Це дуже хороша ідея – підписати договір не з Росією, а з кількома країнами, які будуть гарантами безпеки. І домовлятися з ними про умови ненападу Росії надалі.
Якщо ж у нас немає впевненості в тому, що ми можемо вигнати супротивника зі своєї території, а час нас підтискає… За два місяці ми втратили 30% свого економічного потенціалу, а Росія, до речі, за словами Блінкена, за підсумками року втратить лише 10%, незважаючи на страшні санкції, тоді треба домовлятися про хоча б тимчасове перемир’я, щоб мати можливість накопичити потрібні ресурси, отримати потрібне озброєння. Тобто, по суті, виграти час.
– Тимчасове перемир’я – це на кілька місяців чи на рік?
– Я впевнений, що навіть якщо тимчасове перемир’я буде, то тільки в тому випадку, якщо воно вигідне і Росії. Їй теж потрібно накопичити ресурси – насамперед людські та військові.
Тому я думаю, що РФ дуже швидко перерве перемир’я. Час перемир’я в жодному разі не буде довгим. Воно буде тактичним.
– Що ви думаєте про дату 9 травня? Чи це небезпечна дата для нас?
– Я думаю, що, з одного боку, до цієї дати Путін прагнутиме отримати результат. Але, з іншого боку, це добре, якщо російські військові вирішуватимуть військові завдання, виходячи не з реальних можливостей, а орієнтуючись на якусь символічну дату.
Нам це вигідно, бо вони будуть менш підготовлені. Вони пускатимуть у бій непідготовлених солдатів. Я почув інформацію від наших військових, що із Росії на територію Харківської та Донецької областей завезли російських 19-річних пацанів-контрактників.
Вони подивилися по телевізору, як російська армія «перемагає», подивилися, як їхні знайомі везуть «трофеї», награбовані в Україні, і їм теж захотілося щось отримати.
Це погано для російських матерів, але добре для нас, бо сюди йдуть непідготовлені люди.
Росія кидає їх у бій для того, щоб до 9 травня доповісти Путіну, що він великий полководець і зміг перемогти страшну Україну.
На мою думку, дійсно, до цієї дати будуть приурочені серйозні бої. Але для нас добре те, що вони намагаються грати у такий символізм.
– Якщо армія Путіна програє у новій військовій операції, яка планується на Донбасі, що буде далі? Вони будуть більш зговірливими щодо тимчасового перемир’я?
– Якщо вони програють на Донбасі, то нам не потрібне буде тимчасове перемир’я. Ми гнатимемо їх уже до території Росії і диктуватимемо їм умови майбутнього співіснування під гарантії безпеки наших західних партнерів, якщо такі гарантії можливі.
Хоча особисто я думаю, що поки Росія існує у формі імперіалістичної держави, спокою нам не буде. Тому нам бажано, хоч як це страшно звучить, гнати їх не просто до наших кордонів, а за кордони, щоб їхнє населення теж відчуло, що таке війна і більше її не захотіло. Саме тоді це буде головною гарантією нашої безпеки.
– На Росії вже лякають населення тим, що українські «фашисти» можуть піти на Москву. Це було б непогано?
– Нам не потрібно йти до Москви, тому що це може бути сприйнято як загроза існуванню російської держави та може призвести до застосування ядерної зброї. Ми будемо виглядати як агресор.
А просто завдавати ударів по військовій інфраструктурі, по аеродромах, з яких злітають літаки, які бомблять нас, по ракетних установках, з яких стріляють по нас – це потрібно робити. Але, на жаль, зараз ми не можемо цього зробити, бо наші західні партнери дуже бояться Путіна і не дають нам озброєння, яке може зупинити агресивні дії проти нас ще на російській території.
– Тут потрібне лише благословення та військова підтримка наших західних партнерів?
– Потрібно переконувати їх у тому, що такої дії, як сьогодні в Краматорську (ракетний удар. – Ред.) могло б не бути, якби у нас були відповідні системи ППО, які б попереджали такі удари на відстані, або якби ми пригнічували ракетні комплекси на контрольованій противником території.