Про податок на квартири, нововведення для українців і «слуг» не народу: інтерв’ю з Данилом Гетманцевим

Про податок на квартири, нововведення для українців і «слуг» не народу: інтерв’ю з Данилом Гетманцевим

Законопроєкт Кабміну №5600, який призведе до підвищення податків і акцизів для великого бізнесу, з боєм ухвалили в першому читанні. Документ розробив Кабмін і підтримав особисто президент Володимир Зеленський. Незважаючи на це, низка «слуг народу» нововведення не підтримала.

Про те, до чого призведе ухвалення документа, як і для кого збільшаться ставки і що в парламенті готують для простих українців, читайте в першій частині інтерв’ю OBOZREVATEL з головою комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим.

– До «ресурсного» законопроєкту №5600 подали вже 11 тис. правок. Так можна дійти і до рекорду. Наскільки я розумію, всі ці правки потрібно розглянути. Як це затягне ухвалення документа в другому читанні?– Рекорд так званого антиколомойського законопроєкту в 16 000 поправок перевищити вже не вдасться, тому що термін на їх подачу закінчився. Законопроєкт 5600 нескладний, проте вкрай болючий для великого бізнесу акт, із чим пов’язана величезна кількість правок народних депутатів, більшість із яких – не має змісту, проте дає право депутату на хвилину виступу в залі під час розгляду проєкту. У нас був законопроєкт №1210, масштабний і з великою кількістю норм. Але там було всього близько 1400 правок. Тут є лише 5-7 питань, які навмисне збиваються «поправковим спамом». Говорімо відверто. Обговорювати кожну правку – значить, витратити на це рік. Це неможливо.

Крім того, я вважаю, що неприйнятно обговорювати будь-які питання оподаткування в обмін на те, щоб хтось зняв свої спамправки. Тому пропонуватиму фракції розглянути законопроєкт за спрощеною антиспам-процедурою. Це може бути голосування окремо за кожну статтю закону, тобто коли ми окремо голосуємо кожну статтю законопроєкту. І якщо стаття проходить, значить, усі правки до неї відхилені або враховані в редакції комітету. Другий варіант – спеціальна процедура.Законопроєкт для бізнесу вкрай болючий, саме тому – така кількість правок

«Якщо підемо за спрощеною процедурою, значить, ми ухвалимо законопроєкт за один день»

– Ви сказали, що правки стосуються всього 5-7 питань. Це які?

– Багато правок щодо будівельників. Є обговорення стосовно аграріїв, наприклад, за мінімальним поставленим податковим зобов’язанням. Не згодні з 5%, хочуть 4%. Також адміністрування: чи можна забороняти директору, якщо є податковий борг у підприємства, виїжджати за кордон на підставі рішення суду. Найбільше питання, яке в зв’язку з цим обговорюється, – податкова застава активів платника податків. Тут я згоден, що треба передбачити запобіжник у вигляді рішення суду, щоб запобігти можливому зловживанню податкової.

Є питання щодо місцевих податків, але я його вважаю вирішеним. Ми проводили робочі групи і стосовно самозахоплених земель, дійшли висновку, що не можна їх оподатковувати, крім випадків, коли на них є споруди. Однак основні, як ви розумієте, – це питання щодо руди, зелених, курятини тощо. Це масштабні політичні питання, і в нас є стосовно них політична позиція. Законопроєкт нескладний, але викликає несприйняття великого і надвеликого бізнесу.

– Ви говорили, що теж будете подавати поправки.

– Так, близько 80 поправок. Але це ті, які є компромісними, ми домовилися з Мінфіном, податковою на робочих групах про певні компроміси. Наприклад, ті додаткові повноваження з адміністрування працюватимуть від мільйона гривень.

Наприклад, будівельники. У нас була дискусія з третього продажу нерухомості та податку з такого продажу в 18%. Я подав поправку: платити 18% тільки з різниці в ціні. І це компромісна норма, ми вже домовилися. Або оподаткування марганцевих руд. Абсолютно підтримую аргумент: чому вводиться прогресивний механізм оподаткування тільки для залізної руди? Ми вирішили поширити його на всі руди.

– Робота над таблицею поправок усе ще триває?

– Ви собі не уявляєте, наскільки інтенсивно. Весь секретаріат працював тиждень тільки для того, щоб занести 11 тис. правок у таблицю. Це дуже складно фізично. Тепер ми йдемо по правках у таблиці. Думаю, вся робота триватиме близько місяця.

– Залишитеся без відпустки?

– Дивіться, кажучи про законопроєкт 5600, ми говоримо про конкретні гроші держави. Той факт, що законопроєкт набуде чинності не з липня, а з жовтня 2021-го, вже не дасть можливості отримати бюджету понад 7 млдр гривень. Якщо ми підемо у відпустку, проєкт буде ухвалено у кращому випадку в листопаді. Коли твій відпочинок вимірюється в таких величинах, тобі не відпочивається. І я дуже вдячний народним депутатам, працівникам секретаріату Комітету, Мінфіну і ДПС, які разом зі мною працюють над таблицею.

– Що ще зміниться до другого читання?

– Концептуально документ не зміниться, хоча в деталях зміниться суттєво. Багато норм ми змушені переписувати. Наприклад, із першого продажу нерухомості вирішили не вводити ПДВ для тих, хто оплатив операцію станом на 1.01.2022 року. Ми розуміємо, що якщо людина вже заплатила за нерухомість гроші, то вона залежна від забудовника, і забудовник, хоча повинен заплатити сам, може перекласти ПДВ на покупця. Тому тут треба убезпечити громадян.

Данило Гетманцев і колеги перенесли відпустки задля підписання закону

– Тобто якщо хтось хоче купити дешевше, потрібно зробити це якомога швидше?

– Я вважаю, що абсолютно жодним чином на ринок ця норма не вплине. Те, що вони ухиляються від оподаткування, не сплачують ПДВ, абсолютно не впливає на вартість квартир. Вони в будь-якому разі виставляють максимально можливу ціну на ринку. До речі, квартири з початку року подорожчали на 14%, а багато будівельників уже зараз розповідають людям про те, що квартири подорожчали в зв’язку з ухваленням 5600.

Після введення ПДВ будівельники просто знизять свою маржинальність. Ринок буде диктувати ціни. А маржинальність надприбуткового бізнесу, обґрунтована тільки ухиленням від сплати ПДВ, зменшиться.

– Раніше ви говорили, що ресурсний законопроєкт – спільна ініціатива Кабміну, «слуг» і президента. Як відреагували на те, що багато ваших колег по фракції цю спільну ініціативу не підтримали?

– Ми можемо тільки гадати, чому ті «слуги народу», які обиралися за списком партії, чомусь піддалися впливу тієї малої частини представників народу, які збивають цю ініціативу. Відстоюючи інтереси людей, ми повинні розуміти під людьми 40 млн наших виборців, а не людей, прізвища яких ми можемо порахувати на пальцях двох рук. Якщо ми з вами поринемо в норми законопроєкту, а це нескладно, він невеликий, то там:

  • знімаються пільги для птахівників
  • підвищується рента на руду
  • забирається пільга для зелених
  • будівельників змушують платити ПДВ стільки, скільки вони винні
  • індексуються фіксовані ставки податків (на 5%)
  • усуваються штучні перепони у разі стягнення податкового боргу
  • оподатковуються тіньове оброблення земель, а також самозахоплені землі під будівлями
  • утричі підвищується екологічний податок на вуглекислий газ.

Тобто в цьому законопроєкті немає нічого, що в депутата, який бореться за інтереси народу, а не окремого бізнесу, викликало б якесь неприйняття. І навіть ті норми, які розширюють повноваження податкової, ми пом’якшували.

Можливо, колеги не ознайомилися з текстом або потрапили під вплив деяких діячів із соцмереж, які ніколи не читають те, що коментують, або навмисне розганяють неправдиву інформацію. А можливо якийсь бізнес все-таки переконав їх, що це рішення неправильне. Але результати голосування мене дуже здивували.

– Кабмін оцінює надходження в разі ухвалення нових норм у розмірі 50 млрд грн. Ви з такою оцінкою згодні?

– Я думаю, що може бути навіть більше. Тільки ініціатива щодо руди може дати додатково близько 14 млрд грн. Залежно від цін, потрібно, звичайно, перераховувати, все прив’язується до конкретних категорій.

– Коли буде ухвалено законопроєкт і чи вистачить голосів?

– Ми бачимо досить серйозну протидію ухваленню законопроєкту. У нас є не так багато законодавчих ініціатив у Верховній Раді, які дійсно зачіпають інтереси олігархічного бізнесу. І цей законопроєкт про це. Робиться все можливе, щоб затягнути ухвалення. Але я впевнений, що ми зберемо на нього голоси. Думаю, що у вересні ми можемо ухвалити законопроєкт загалом.

– Більшість податкових ініціатив, які ми з вами обговорили, зачепить великий бізнес. Знаю, що ви готуєте нові правила оподаткування нерухомості, і це стосуватиметься вже багатьох українців. Що ще плануєте змінити?

– Я б хотів, користуючись нагодою, закликати ваших читачів, звичайних українців, які мають накопичення за 30 років, отримані з ухиленням від оподаткування, взяти участь у податковій амністії.

Це ініціатива президента, і така можливість з’явиться з 1 вересня. І хочу додати, що Мінфін вже готує законопроєкт, доручення вже є в законі, про непрямі методи податкового контролю. І з 1 вересня є можливість скористатися амністією і бути абсолютно чистим перед податковою та спокійним за те, що якщо тебе запитають під час будь-якої майбутньої купівлі, звідки у тебе гроші – ти завжди можеш показати податкову декларацію.

Щодо змін, ви вже сказали про податок на нерухомість, а про податок на доходи я вже говорив раніше (детальніше читайте в другій частині інтерв’ю, – ред). Ну і екологічний податок: вважаю, що ми повинні його реформувати, покращити адміністрування. Загалом податкове законодавство дуже динамічне, і в тому, що щороку ми будемо його змінювати, немає нічого дивного. Так відбувається у всіх країнах.

Залиште свій коментарLoading...