Податки на квартири, новий курс долара і рекорд на ринку газу: що чекає на українців у серпні

Податки на квартири, новий курс долара і рекорд на ринку газу: що чекає на українців у серпні

В Україні в серпні вартість долара буде коливатися в районі 27 грн/$, а от ціни на газ злетять до рекордних позначок. Крім того, зросте вартість оренди квартир у бюджетному сегменті, а власники великих апартаментів повинні будуть заплатити за них податки.




Про те, що чекає українців в останній місяць літа, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Час для сплати податку на квартири


Серпень – останній місяць, коли українці можуть без штрафів заплатити податки за свої квартири й будинки. Платити потрібно тільки за зайву площу. І зайвою вважається кожен квадрат понад 60 метрів для квартир і 120 квадратів для будинків. У 2021-му вартість кожного квадратного метра – 70,8 грн.

Наприклад, за квартиру площею в 100 квадратів оплатити доведеться 40 квадратів. А розмір податку становитиме 2 832 грн.


«Згідно ст. 266 Податкового кодексу, податкове зобов’язання може бути нараховане за звітні роки в межах 1095 днів. Тобто трьох років», – пояснили в ДПС. Якщо затримати платіж до 30 днів – штраф 10%, від 30 днів – штраф 20%. Якщо ж українець ігнорує повідомлення і відмовляється платити, майно, на яке нараховують податок, можуть заарештувати.

Стабільний курс долара

У серпні вартість долара буде перебувати біля вже звичної позначки в 27 грн/$ (станом на 29 липня – 26,7 грн/$). Цю позначку можна було подолати, але очікування учасників ринку не виправдалися. Недавній аукціон із розміщення ОВДП пройшов слабо: залучити вдалося лише 3,127 млрд грн, що свідчить про низький попит у тому числі з боку іноземців.

Гравці не особливо поспішають інвестувати в ризикові інструменти на тлі поширення нового різновиду коронавірусу. Важливу роль відіграє факт погашення Мінфіном доларових позик: НБУ активно скуповує надлишок долара на ринку останні дні.

«Учасники ринку сподіваються на те, що ФРС збереже терпіння і не стане скорочувати стимулювальні заходи найближчим часом, незважаючи на прискорення інфляції в країні. Проте це не заважає їм готуватися до швидких змін у кредитно-грошовій політиці: короткі позиції щодо долара почали танути ще в червні, в той час як зараз кожне серйозне падіння «американця» сприймається як можливість для збільшення позиції», – зазначає аналітик TeleTrad Сергій Родлер.

Комуналка: напередодні грандіозного перерахунку

Кабінет міністрів планував підвищити тарифи на електроенергію в серпні, але прийняв рішення перенести зростання ціни на вересень. Економічно обґрунтована ціна на струм уже становить понад 3 грн за кВт*год (за чинного тарифу в 1,68 грн за кВт*год). Грошей на те, щоб покривати дворазову різницю, в бюджеті немає.

З іншого ж боку, як кажуть співрозмовники в уряді, перегляд цін – швидше політичне рішення. І хоча президент не повинен мати стосунку до комунальних послуг, у цьому процесі також бере активну участь і його офіс.

Сценарій, за якого у разі споживання до 100 кВт*год ціни не переглядатимуть, а весь обсяг «струму», який перевищує цю цифру, розіб’ють на три різних тарифи, в Офісі президента не підтримують. Сам Володимир Зеленський зовсім заявив: і 1,68 грн за кВт*год платити можуть не всі.

Але і без підвищення обійтися не вдасться. Інакше борги на ринку будуть накопичуватися. І підприємства, які генерують електроенергію, ризикують опинитися на межі банкрутства.

Історичний максимум на ринку газу

Росія напередодні запуску «Північного потоку-2» штучно накрутила ціни на газ у Європі. За час опалювального сезону сховища блакитного палива спорожніли, через планові ремонти газопроводів «Північний потік» і «Ямал – Європа» поставки скоротили. І в цій ситуації РФ замість того, щоб більше блакитного палива постачати через Україну, навпаки, відмовляється бронювати додаткові потужності.

І результат не змусив себе чекати. На хабі TTF в Нідерландах встановили історичний рекорд – $ 484 за 1 тис. кубометрів. Така ситуація впливає і на український ринок. За даними УЕБ, середньозважена ціна в серпні складе 15,6 грн за кубометр з урахуванням ПДВ. Для порівняння, ще в липні ця цифра була на рівні 12,9 грн. Така тенденція відобразиться виключно на місячних цінах. Наприклад, компанія «Енергія країни» пропонує кубометр у місячних розцінках за 16,99 грн за куб.

Гарна новина – річний тариф залишиться незмінним. Наприклад, «Нафтогаз» пропонує кубометр за 7,96 грн.

Сплеск на ринку оренди

Традиційно напередодні початку навчального року через студентів у великих містах злітає попит на оренду квартир. Стосується це тільки бюджетного сегмента. Ринок на таку ситуацію реагує миттєво: ціни йдуть вгору.

У середньому житло може вирости в ціні на 10-15, а в деяких випадках і 20%. Така тенденція повторюється з року в рік, не стане винятком і 2021-й. Крім того, збільшується і попит. З іншого ж боку, очікувати різких стрибків не варто: поки рівень доходів українців істотно не змінився.

Експертка Ярослава Чапко пояснює: вартість житла передусім залежить від ситуації в економіці. Коли зростають зарплати, ціни, то повинна збільшуватися і вартість оренди.

Серпень може також запам’ятатися і затяжними вихідними. В 2021-му День Незалежності буде у вівторок, тому Кабмін рекомендував перенести робочий день і з понеділка – в результаті вийде відразу чотири вільних дні (21, 22, 23 і 24 серпня).

Залиште свій коментар